Středa 8. dubna 2020svátek má Ema 3 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Čtete dnes Lidovky.cz výhradně z postele? Známe vaši diagnózu

Pátek 13. - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pátek 13. - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Probouzeli jste se s obavou, co se vám dnes v pátek 13. přihodí, a celou dobu jste mysleli na to, abyste z postele vylezli pravou nohou? Jste jen pověrčiví. Pokud jste však zavolali do práce šéfovi, vymluvili jste se na náhlou nevolnost a plánujete zůstat raději celý den v posteli, jste jasnou obětí paraskavedekatriafóbie.

Neboli máte chorobnou hrůzu z pátku 13. Jedná se o speciální formu jiného chorobného strachu triskaidekafobie, tedy strachu z čísla 13, kvůli kterému v mnoha hotelech nenarazíte na pokoj číslo 13, třinácté poschodí atd. Slovo pochází z řečtiny – tris = tři + kai = a + deka = deset + phobia = strach.

Ať se to některým lidem může zdát neuvěřitelné, skutečně existují lidé, pro které dnešní datum znamená skutečný stres. Ale není se za co stydět. Třináctky se obával například i britský politik Sir Winston Churchill, který v tento den odmítal cestovat.

Podle Donalda Dosseyho, zakladatele Střediska stresového managementu a Institutu fóbií v americkém Ashevillu v Severní Karolíně, paraskavedekatriafóbií trpí zhruba šest Američanů ze sta.

Jednoduchá matematika

Pátek 13. nastává v každém měsíci, který začíná nedělí. Za posledních deset let jsme prožili pátek 13. hned sedmnáckrát. Letos vychází tento den plný pověr pouze na srpen. Příští rok vychází pátek 13. na květen. A v roce 2012 si pátek 13. 'užijeme' hned třikrát: v lednu, dubnu a červenci.

Existuje hned několik teorií, proč je za nešťastný den považován právě pátek 13. Většinou se jedná o spojení dvou pověr, které se přenášely z pokolení na pokolení - o číslovce 13 a nešťastném pátku.

Znamení ďábla - 13 písmen ve jméně

V numerologii je dvanáctka považována za číslovku úplnosti - máme 12 měsíců, 12 hodin, 12 apoštolů, 12 znamení zvěrokruhu, 12 bohů Olympu a tak dále. Třináctka byla proto považována za číslovku nepravidelnosti, zhřešením proti úplnosti. Jiní věří, že kdo má ve jménu třináct písmen, je to znamení ďábla v krvi. Třináct písmen měl ve jménu například londýnský vrah Jack The Ripper (Jack Rozparovač) nebo vrah desítek žen v 70. letech Theodore Bundy.

S třináctkou je spojený i skandinávský mýtus. Podle něj se ve Valhale, nebi starých Germánů, sešlo 12 bohů. Na setkání se však dostavil i nezvaný host, zlý bůh Loki. Způsobil smrt boha radosti a potěšení Baldera, která uvrhla na celou Zemi tmu.

A byl to údajně také právě pátek, když Eva nabídla Adamovi jablko hříchu. V pátek také Kain zabil svého bratra Ábela a pátek byl prý začátkem biblické potopy. Pátek coby nešťastný den pro křesťany korunuje skutečnost, že na Velký pátek byl ukřižován Ježíš Kristus. Při Poslední večeři navíc u stolu sedělo třináct lidí a tím třináctým byl Jidáš, který Krista zradil.

Historici zas upozornili na pátek 13. roku 1307, který se stal nešťastným pro stovky templářů. Právě v tento den nechal francouzský král Filip Sličný zatknout velmistra templářského řádu Jacquese de Molay spolu se 140 templáři. Pronásledvání a mučení dalších následovalo a vedlo až k zániku celého řádu.

Novodobý výmysl?

Z pohledu do historie je patrné, že číslovka 13 nebo páteční den se mnohdy nepříjemně promítli do života lidí. Podle některých badatelů je však strach z pátku 13. novodobou záležitostí, o které se v dokumentech starších více než sto let nedočteme.

Kdo si pověrami nenechá kazit den - šťastný to člověk. A kdo dnes pro všechny případy zůstal raději v posteli, může se třeba pustit do terapie vůči paraskavedekatriafóbii zhlédnutím některého z tematických filmů. Server Lidovky.cz má pro vás dva tipy:

Pátek 13. (1980)

Pátek 13. (2009)

Použité zdroje:

Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!