12. září 2013 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dá-li Bůh aneb taxikáři z Káhiry jezdí revolucí

Snímek Další noc na Zemi  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Další noc na Zemi |

PRAHA Revolucí zasažená Káhira patří k městům s nejhorší dopravní situací na světě. V nekonečných zácpách se pomalu sunou taxikáři se svými zákazníky a diskutují o své současné i budoucí situaci...

Arabské jaro, které propuklo v roce 2011, má v Egyptě dalekosáhlé důsledky dodnes. Když se tehdy konaly statisícové demonstrace za odstoupení mnohaletého prezidenta tvrdé ruky Husního Mubaraka, žil tím celý Egypt. V epicentru revolučního dění stála samozřejmě metropole Káhira. Mnohamilionové město, žijící rušným životem. Jak revoluci prožívali obyčejní lidé? O tom ví nejvíc káhirští taxikáři.

Kde jinde se dozvíte tolik věcí jako v taxíku. A taxikaření ve městě, kde jsou hodinové dopravní zácpy na každodenním pořádku, skýtá obrovský prostor pro vylévaní srdcí, artikulování nadějí i obav.

Španělský režisér David Munoz dostal geniální nápad. Během revoluce umístil do mnoha taxiků kamery. A vznikl vynikající dokumentární film Další noc na Zemi. Mozaika lidských osudů, průpovídek, vtipných situací, hádek. Tím vším se prolíná všudypřítomné Inšalláh neboli Dá-li Bůh, úsloví které patří do arabské mluvy stejně jako české "ty vole". Dá-li Bůh, snad tam nebude zácpa, říká jeden zákazník. Dá-li Bůh, snad Mubarák odstoupí, říká jiný. Taxikářka žena se pohádá se zákazníkem, který má sice k její práci velký respekt, ale jako ženu by ji přece jen raději viděl u plotny.

Pozoruhodný snímek Další noc na Zemi máte možnost vidět dnes 12. září od 19 hodin v Langhansu – Centru Člověka v tísni (Vodičkova 37, Praha 1) v rámci programu Máte právo vědět, jehož partnerem jsou Lidové noviny.

Další noc na Zemi

(Another Night on Earth)

Španělsko, 2012, 52 min, anglické titulky

Po filmu debata.

Hosté: Klára Bednářová ze společnosti Člověk v tísni, která se nedávno vrátila z Egypta

Zora Hesová, koordinátorka projektů AMO v Egyptě

Langhans – Centrum Člověka v tísni

Vodičkova 37, Praha 1

12. září 2013 / 19.00

Vstup zdarma

www.facebook.com/matepravovedet

Lidovky.cz