Pátek 29. září 2023, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Da Vinci kreslil šachy

Magazín

  9:20
ŘÍM/PRAHA - Po staletí ležel bez povšimnutí v koutě zaprášené knihovny, než se před rokem dostal na světlo, aby překvapil odbornou i laickou veřejnost svým tajemstvím. Jediný existující exemplář rukopisu františkánského mnicha Lucy Pacioliho prý v sobě skrývá nákresy šachové hry, jejichž autorem není nikdo jiný než všestranný renesanční umělec Leonardo da Vinci.

Italský badatel objevil unikátní nákresy šachových partií, které připisuje Leonardovi. foto: www.abocamuseum, Archív//Koláž Šimon/ LN

Jak napsal deník The Guardian, po více než ročním bádání to začátkem tohoto týdne oznámil italský architekt a sochař Franco Rocco.

Matematik Pacioli napsal knihu s názvem „De ludo scacchorum“ kolem roku 1500. Jde o jakýsi soubor hádanek a her, na kterých je nejzajímavější to, že se velice podobají těm, které dnes nacházíme v novinách a časopisech. Na osmačtyřiceti stranách rukopisu jsou podrobné nákresy šachových partií, které znázorňují Pacioliho různé varianty řešení vedoucí k matu během několika tahů. Preciznost a na svoji dobu nezvyklá originalita ilustrací figurek je podle zpravodajského serveru BBC nejpozoruhodnější věcí v celém rukopisu. Král, královna, střelec i kůň jsou znázorněni černým a červeným inkoustem elegantními a velice charakteristickými symboly.

Pacioli s da Vincim se znali
Pečlivost, s jakou byly diagramy namalovány, ihned přivedla badatele Franca Rocca na myšlenku, že se nejedná o Pacioliho rukopis. „Objevil jsem také, že proporce jednotlivých figurek a zejména těch, které znázorňují pěšáky, odpovídají pravidlům zlatého řezu, který fascinoval Leonarda da Vinciho a jeho přítele Pacioliho,“ řekl deníku The Guardian Rocco. Dodal, že symbol, který autor nákresů použil pro královnu, se objevuje také v návrhu fontány v takzvaném Kodexu Atlanticus, který je připisován da Vincimu. Navíc je prokazatelné, že Pacioli a da Vinci kolem roku 1500, kdy rukopis „De ludo scacchorum“ vznikl, společně pracovali na některých dílech.

Leonardo da Vinci se Paciolim setkal za svého pobytu v Miláně na dvoře vévody Ludovica Sforzy, kde ilustroval jeho nejslavnější dílo o zlatém řezu „De divina proporzione“. Když v roce 1499 Milán obsadili Francouzi, uprchli společně do Mantovy, kde se uchýlili pod ochranu markýzy Isabelly d'Este, která byla velikou milovnicí šachů. Kniha „De ludo scacchorum“ byla dárkem pro ni a jejího manžela. Je známo, že Leonardo da Vinci, jenž za svého pobytu markýzu také portrétoval, šachům rozuměl a v mnohých jeho dílech se objevuje šachová terminologie. Pacioliho rukopis byl ztracen až do minulého roku, kdy byl nalezen v soukromé knihovně v Gorizii, městečku ležícím na severovýchodě Itálie.

Ačkoli je Franco Rocco přesvědčen, že se jedná o Leonardovy kresby, objev ještě posoudí odborníci ve Spojených státech. Pokud se prokáže, že má badatel pravdu, hodnota renesanční knihy ještě mnohonásobně stoupne.

Autoři:

Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!
Kojenecké lahvičky, které šetří přírodu? Vyzkoušejte je s námi zdrama!

Jestli máte doma malé miminko a zároveň je pro vás důležitá starost o naši planetu, pak rozhodně otestujte nové kojenecké lahve NUK For Nature s...