Úterý 25. února 2020svátek má Liliana 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Da Vinci kreslil šachy

Italský badatel objevil unikátní nákresy šachových partií, které připisuje Leonardovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Italský badatel objevil unikátní nákresy šachových partií, které připisuje Leonardovi. | foto: www.abocamuseum, Archív//Koláž Šimon/ LN

ŘÍM/PRAHA Po staletí ležel bez povšimnutí v koutě zaprášené knihovny, než se před rokem dostal na světlo, aby překvapil odbornou i laickou veřejnost svým tajemstvím. Jediný existující exemplář rukopisu františkánského mnicha Lucy Pacioliho prý v sobě skrývá nákresy šachové hry, jejichž autorem není nikdo jiný než všestranný renesanční umělec Leonardo da Vinci.

Jak napsal deník The Guardian, po více než ročním bádání to začátkem tohoto týdne oznámil italský architekt a sochař Franco Rocco.

Matematik Pacioli napsal knihu s názvem „De ludo scacchorum“ kolem roku 1500. Jde o jakýsi soubor hádanek a her, na kterých je nejzajímavější to, že se velice podobají těm, které dnes nacházíme v novinách a časopisech. Na osmačtyřiceti stranách rukopisu jsou podrobné nákresy šachových partií, které znázorňují Pacioliho různé varianty řešení vedoucí k matu během několika tahů. Preciznost a na svoji dobu nezvyklá originalita ilustrací figurek je podle zpravodajského serveru BBC nejpozoruhodnější věcí v celém rukopisu. Král, královna, střelec i kůň jsou znázorněni černým a červeným inkoustem elegantními a velice charakteristickými symboly.

Pacioli s da Vincim se znali
Pečlivost, s jakou byly diagramy namalovány, ihned přivedla badatele Franca Rocca na myšlenku, že se nejedná o Pacioliho rukopis. „Objevil jsem také, že proporce jednotlivých figurek a zejména těch, které znázorňují pěšáky, odpovídají pravidlům zlatého řezu, který fascinoval Leonarda da Vinciho a jeho přítele Pacioliho,“ řekl deníku The Guardian Rocco. Dodal, že symbol, který autor nákresů použil pro královnu, se objevuje také v návrhu fontány v takzvaném Kodexu Atlanticus, který je připisován da Vincimu. Navíc je prokazatelné, že Pacioli a da Vinci kolem roku 1500, kdy rukopis „De ludo scacchorum“ vznikl, společně pracovali na některých dílech.

Leonardo da Vinci se Paciolim setkal za svého pobytu v Miláně na dvoře vévody Ludovica Sforzy, kde ilustroval jeho nejslavnější dílo o zlatém řezu „De divina proporzione“. Když v roce 1499 Milán obsadili Francouzi, uprchli společně do Mantovy, kde se uchýlili pod ochranu markýzy Isabelly d'Este, která byla velikou milovnicí šachů. Kniha „De ludo scacchorum“ byla dárkem pro ni a jejího manžela. Je známo, že Leonardo da Vinci, jenž za svého pobytu markýzu také portrétoval, šachům rozuměl a v mnohých jeho dílech se objevuje šachová terminologie. Pacioliho rukopis byl ztracen až do minulého roku, kdy byl nalezen v soukromé knihovně v Gorizii, městečku ležícím na severovýchodě Itálie.

Ačkoli je Franco Rocco přesvědčen, že se jedná o Leonardovy kresby, objev ještě posoudí odborníci ve Spojených státech. Pokud se prokáže, že má badatel pravdu, hodnota renesanční knihy ještě mnohonásobně stoupne.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!