29. listopadu 2007 14:13 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Další vlak z Bradavic zastaví 31. ledna

PRAHA České děti přeložený sedmý díl Harryho Pottera pod vánočními stromky neuvidí. Poslední knihu ze série o čaroději vyjde česky až 31. ledna. Tomu, aby nakladatel stihl knihu dodat na předvánoční trh, bránila dlouhá licenční jednání.

Kniha o více než 600 stranách vyjde v nákladu asi 200.000 kusů na ekologicky šetrném papíře. Do Česka by kvůli tomu mohla zavítat autorka Joanne Rowlingová, s níž nakladatelství Albatros jedná o její návštěvě.

Knihu, která vyšla v Británii v červenci pod názvem Harry Potter and the Deathly Hallows, přeložil Vladimír Medek a nazval ji Harry Potter a relikvie smrti. Medek už přeložil několik předchozích dílů. Knihu měl k dispozici tradičně až poté, co vyšla anglicky a s nakladatelem si stanovil termín dokončení překladu i redakčních prací do konce října. "Byla to práce zajímavá, náročná i trochu nostalgická," řekl dnes Medek.

Český trh nebyl tak atraktivní
To, že kniha vyjde až v lednu a poté, co již jinde překlady vyšly, způsobila podle ředitele Albatrosu Michala Krejčího dlouhá licenční jednání. Agentura zastupující autorku je jen jedna a jedná s mnoha partnery. Komu dá přednost, rozhoduje podle atraktivity toho kterého trhu a německý či francouzský má vzhledem ke své velikosti před českým při této logice přednost. Český překlad tak bude podle Krejčího pro děti dárkem za vysvědčení.

Sedmý díl podle Medka "nabral grády", autorka musela všechno uzavřít, kniha je plná děje a překvapivých odhalení. I podle Medka asi další pokračování příběhů již nebude - Rowlingová podle něj v knize nenechala žádný prostor, aby mohla přistoupit k pokračování.

Kniha vyjde v jediné verzi ve stejném formátu jako předchozí díly a v rozsahu 632 stran. Vzhledem ke zvýšení sazby daně z přidané hodnoty u knih v roce 2008 z pěti na devět procent a většímu rozsahu knihy stanovil nakladatel doporučenou cenu 549 korun.

Albatros se snažil zabránit tomu, aby někteří knihkupci prodávali knihu dříve, než je stanovený termín, či za nižší cenu. Předčasnému prodeji by měla zabránit i distribuce. Předchozí díly rozvážely knihkupcům distribuční firmy, ten poslední bude Albatros distribuovat sám až ke knihkupcům. Těm, kdo poruší smlouvu o zahájení prodeje, hrozí podle Albatrosu sankce.

ČTK

Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek
Dobré zprávy z porodnic: Klesá počet císařských řezů i nedonošených miminek

V Česku klesá počet porodů císařským řezem a také dětí s nízkou porodní váhou. Tyto informace zazněly na tiskové konferenci věnované perinatální péči v ČR. Příznivé zprávy souvisí s nižším počtem vícečetných těhotenství i dobré perinatální péči.