Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Jestli je ti zima, vem si mě! Organizace přivázala na stromy oblečení pro bezdomovce

Magazín

  6:00
PRAHA - V červenci začali zkušební provoz pojízdné kavárny, v září byli na několika festivalech a v prosinci přivazovali obnošené oblečení ke kmenům stromů na několika místech v Praze. Řeč je o Bloudící kavárně a projektu „Jestli je ti zima, vem si mě!“, jehož koordinátorkou je Zsófia Folklová. Pomáhá lidem bez domova a nabízí jim ve veřejném prostoru oblečení, ať už na kmenech stromu nebo na lavičkách.

Balíčky byly uvázány okolo kmenů stromů na Strossmayerově náměstí, Andělu, Jiřího z Poděbrad, ve Stromovce a na nádraží Holešovice. foto: Sara Marton

Bloudící kavárna

Jedná se o spolek Central Context, z.s., který provozuje mobilní kavárnu a zatím zaměstnává pět lidí, včetně lidí bez domova. Působí od března tohoto roku. Pojízdná trojkolka designem připomíná vozítka cyklozmrzlinářů minulého století. Momentálně stojí na Strossmayerově náměstí. Cílem platformy je pomoci pochopit svět sociální skupiny lidí bez domova a odbourat zeď, která je dělí od zbytku společnosti.

„Chtěli bychom jednou vybudovat organizaci, která bude schopna poskytovat těmto lidem právní a daňové poradenství, psychologickou pomoc nebo pomáhat třeba s exekucemi,“ říká koordinátorka Folklová.

Lidovky.cz: Jak vznikl nápad s přivázanými dárky na stromech?
Četli jsme o jedné slečně v Minnesotě ve Spojených státech, která vázala na stromy šály. Nápad se nám zalíbil, tak jsme se rozhodli, že to uděláme i my. Je spousta bezdomovců, kteří nejsou v kontaktu s organizacemi, které šaty obvykle sbírají. A ani k tomu není moc co potřeba, i jedna stará šála nebo čepice může pomoci.

Lidovky.cz: Byla realizace obtížná? A kde jste sehnali oblečení, které jste později rozvěsili po městě?
Nejdříve jsme vyvěsili na Stromovce jeden balík se šálou a spacákem jako test. Poté jsme začali hledat možnosti, jak získat šaty. Napsali jsme několika firmám, ale zrovna spolupráce s Thriftstore v Praze byla šťastnou náhodou. Zašli jsme tam, jestli nemají nějaké levné šály, a zrovna tam byla majitelka, která nám nabídla, že můžeme odnést šaty, které už stáhli z prodeje. Bylo to třicet pytlů, tak jsme už dál nehledali. Na první akci nám to bohatě stačilo. Měli jsme štěstí, tak realizace nebyla tak obtížná.

Lidovky.cz: Bylo to organizačně náročné? Jak dlouho jste oblečení rozdávali po Praze?
Náročné to moc nebylo. Šaty jsme roztřídili a zabalili do „dárků“ během jednoho dne. To, co nevisí na stromech (třeba kalhoty, které nemohou vyzkoušet, nebo dětské šaty), jsme odevzdali na odboru sociálních věcí na Praze 7. V úterý jsme balíčky uvázali okolo kmenů stromů na Strossmayerově náměstí, Andělu, Jiřího z Poděbrad, ve Stromovce a na nádraží Holešovice. Bylo to hotové za jedno dopoledne.

Projekt nese název „Vem si mě“.
„Dárky“ pro lidi bez domova se nacházeli na stromech i na lavičkách.

Lidovky.cz: Kontrolovali jste po sobě místa, na kterých jste balíčky umisťovali?
Ano. Nechtěli jsme totiž, aby po nás nějaké odpady nebo šňůry zůstaly, tak jsme se den nato podívali na všechna místa a odstranili, co tam zůstalo.

Lidovky.cz: Probíhá takový projekt i v jiných městech? Popřípadě, máte do budoucna podobné cíle?
Celé to začalo v Minnesotě, a pokud vím, objevilo se to ve více městech, třeba v Budapešti. Jestli je podobný projekt i jinde v Česku, to nevím. Akce je skvělá proto, že žádnou „centrální“ organizaci, která by projekt řídila, nepotřebujeme. Každý se dokonce sám může zapojit. Stačí, pokud by lidé našli doma něco, co už nepotřebují, a dali to třeba na lavičku. Takže je to strašně jednoduché.

Zatím se soustředíme na Prahu, ale i pro větší akci je vlastně potřeba jen jeden obchod, který má zbytečné šaty (takových se jistě najde víc), několik lidí a jeden den. Doufám proto, že by mohl mít tenhle projekt odezvu i v jiných městech.

Lidovky.cz: Děláte obdobné akce jako „Vem si mě“? Jaké?
Vem si mě“ byla naší první podobnou akcí, ale rádi bychom v tom pokračovali. Jakou formou, ještě nevíme, třeba rozdáváním kávy. Vedle toho, že tyto akce mohou někomu přímo pomoci, upozorňují také širší veřejnost na problematiku bezdomovectví, a to rovněž považujeme za velmi důležité.

Lidovky.cz: Měli jste během projektu nějakou negativní zkušenost?
Samozřejmě, i to k tomu patří. Asi hodinu po tom, co jsme vyvěsili dárky na stromy na Strossmayerově náměstí, nás našel Odbor životního prostředí a požádal nás, abychom to okamžitě odstranili, protože naše balíčky mohou vážně poškodit stromy. Tak jsme balíčky na tomto místě sundali, na ostatních místech problém nebyl. Takže pokud by se někdo chtěl připojit, určitě doporučujeme nechávat „dárky“ na lavičkách. Byla to vlastně důležitá zkušenost, protože nechceme, aby někdo, kdo se k akci připojí, náhodou dostal pokutu.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!