Úterý 26. května 2020svátek má Filip 7 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dědictví Anděla smrti

Josef Mengele | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Mengele | foto: Reprofoto

LONDÝN/PRAHA Pod smyšleným jménem Rudolph Weiss navštěvoval v šedesátých letech minulého století tehdy asi padesátiletý prošedivělý německý lékař obyvatele brazilského městečka Candido Godoi. O své lékařské praxi jim však příliš nevyprávěl.

Zprvu se představoval jako veterinář a poté, co si ho pro jeho dobrotu a obětavost zamilovali místní chovatelé, kterým léčil zvířata, začal dobrosrdečný pan Weiss léčit také neduhy lidského těla. Od křečových žil až po bolesti zubů.

Kdo si však především nemohl vynachválit služby zázračného léčitele, byly těhotné ženy. Pan Weiss je prý bohatě zásoboval posilujícími nápoji a pilulkami, často jim odebíral krev a bedlivě pozoroval vývoj plodu, jak píše britský zpravodajský server Mail Online.

Jednoho dne pak Rudolph Weiss z brazilského městečka navždy záhadně zmizel, neznámo kam. Zanechal za sebou ovšem zarážející odkaz: od roku 1963 až do dnešních dní rodí ženy z Candido Godoi povážlivě často dvojčata. A co víc, většina z nich má plavé vlasy a modré oči.

Naplnění zvráceného snu o nadřazené rase
Podle argentinského historika Jorgeho Camarasy nebyl zázračný léčitel Rudolph Weiss nikdo jiný než sám, brutálními pokusy s dvojčaty proslulý, Josef Mengele, nacistický lékař z Osvětimi.

„Domnívám se, že se městečko Candido Godoi netušeně stalo Mengeleho pokusnou laboratoří, v níž se nelidskému vědci podařilo realizovat svůj zvrácený sen, totiž uměle rozšířit počty jedinců lidské nadrasy – plavovlasých a modrookých árijců,“ vysvětluje Camarasa, který svou tezi představil v nově vydané knize nazvané Mengele: Anděl smrti v Jižní Americe.

Ve své historické monografii se argentinský specialista na poválečné působení nacistů v Jižní Americe pokusil zmapovat život a cestování Josefa Mengeleho mezi Argentinou, Paraguayí a Brazílií, kde unikal spravedlnosti až do své smrti v roce 1979.

Na základě vyprávění obyvatel jihobrazilského Candido Godoi pak Camarasa došel k přesvědčení, že právě zde Mengele intenzivně pokračoval v genetických pokusech s dvojčaty, jež započal již během válečných let v osvětimském koncentračním táboře.

Camarasa mapuje osudy nacistického zločince od počátku jeho působení v Argentině, kde se vydával za obchodníka a pomáhal chovatelům dobytka ekonomicky výhodně hospodařit. Ze země ovšem uprchl poté, co se dozvěděl o zatčení Adolfa Eichmanna izraelskými agenty. Útočiště nalézal nejprve v osadách německé komunity v paraguayském Colonias Unidas a právě odtud zřejmě začal podnikat pravidelné cesty těsně za brazilskou hranici do Candido Godoi, kde rovněž sídlila početná německá komunita.

Město farmářů – země dvojčat
Aniž by obyvatelé jmenovaného městečka cokoliv tušili o skrytých zájmech pozoruhodného léčitele, který je zde kdysi navštěvoval, pyšní se obecním muzeem nazvaným House of Twins („Dům dvojčat“), které popisuje místní charakteristickou kuriozitu. Uvítací cedule při vjezdu do městečka dokonce nese nápis: „Město farmářů a země dvojčat“.

Porodnost dvojčat je v různých zemích světa odlišná, celkové statistiky však ukazují, že průměr dosahuje jednoho narození dvojčat na osmdesát těhotenství. V Candido Godoi, které má celkem asi sedm tisíc obyvatel, ovšem porodí dvojčata již od roku 1963 každá pátá těhotná žena. Kuriozita, anebo plán šíleného Anděla smrti?
Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit

Vyzkoušejte s námi kosmetickou řadu Cottontouch™, která je určena pro novorozence od 1. dne života. Miminko se s ní bude cítit jako v bavlnce, protože obsahuje pravou bavlnu a díky speciální receptuře se snadno oplachuje i vstřebává.