Pondělí 10. května 2021svátek má Blažena 26 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dědictví Anděla smrti

Josef Mengele | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Josef Mengele | foto: Reprofoto

LONDÝN/PRAHA Pod smyšleným jménem Rudolph Weiss navštěvoval v šedesátých letech minulého století tehdy asi padesátiletý prošedivělý německý lékař obyvatele brazilského městečka Candido Godoi. O své lékařské praxi jim však příliš nevyprávěl.

Zprvu se představoval jako veterinář a poté, co si ho pro jeho dobrotu a obětavost zamilovali místní chovatelé, kterým léčil zvířata, začal dobrosrdečný pan Weiss léčit také neduhy lidského těla. Od křečových žil až po bolesti zubů.

Kdo si však především nemohl vynachválit služby zázračného léčitele, byly těhotné ženy. Pan Weiss je prý bohatě zásoboval posilujícími nápoji a pilulkami, často jim odebíral krev a bedlivě pozoroval vývoj plodu, jak píše britský zpravodajský server Mail Online.

Jednoho dne pak Rudolph Weiss z brazilského městečka navždy záhadně zmizel, neznámo kam. Zanechal za sebou ovšem zarážející odkaz: od roku 1963 až do dnešních dní rodí ženy z Candido Godoi povážlivě často dvojčata. A co víc, většina z nich má plavé vlasy a modré oči.

Naplnění zvráceného snu o nadřazené rase
Podle argentinského historika Jorgeho Camarasy nebyl zázračný léčitel Rudolph Weiss nikdo jiný než sám, brutálními pokusy s dvojčaty proslulý, Josef Mengele, nacistický lékař z Osvětimi.

„Domnívám se, že se městečko Candido Godoi netušeně stalo Mengeleho pokusnou laboratoří, v níž se nelidskému vědci podařilo realizovat svůj zvrácený sen, totiž uměle rozšířit počty jedinců lidské nadrasy – plavovlasých a modrookých árijců,“ vysvětluje Camarasa, který svou tezi představil v nově vydané knize nazvané Mengele: Anděl smrti v Jižní Americe.

Ve své historické monografii se argentinský specialista na poválečné působení nacistů v Jižní Americe pokusil zmapovat život a cestování Josefa Mengeleho mezi Argentinou, Paraguayí a Brazílií, kde unikal spravedlnosti až do své smrti v roce 1979.

Na základě vyprávění obyvatel jihobrazilského Candido Godoi pak Camarasa došel k přesvědčení, že právě zde Mengele intenzivně pokračoval v genetických pokusech s dvojčaty, jež započal již během válečných let v osvětimském koncentračním táboře.

Camarasa mapuje osudy nacistického zločince od počátku jeho působení v Argentině, kde se vydával za obchodníka a pomáhal chovatelům dobytka ekonomicky výhodně hospodařit. Ze země ovšem uprchl poté, co se dozvěděl o zatčení Adolfa Eichmanna izraelskými agenty. Útočiště nalézal nejprve v osadách německé komunity v paraguayském Colonias Unidas a právě odtud zřejmě začal podnikat pravidelné cesty těsně za brazilskou hranici do Candido Godoi, kde rovněž sídlila početná německá komunita.

Město farmářů – země dvojčat
Aniž by obyvatelé jmenovaného městečka cokoliv tušili o skrytých zájmech pozoruhodného léčitele, který je zde kdysi navštěvoval, pyšní se obecním muzeem nazvaným House of Twins („Dům dvojčat“), které popisuje místní charakteristickou kuriozitu. Uvítací cedule při vjezdu do městečka dokonce nese nápis: „Město farmářů a země dvojčat“.

Porodnost dvojčat je v různých zemích světa odlišná, celkové statistiky však ukazují, že průměr dosahuje jednoho narození dvojčat na osmdesát těhotenství. V Candido Godoi, které má celkem asi sedm tisíc obyvatel, ovšem porodí dvojčata již od roku 1963 každá pátá těhotná žena. Kuriozita, anebo plán šíleného Anděla smrti?

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pohodlnější to nikdy nebylo. Velký přehled služeb televize přes internet

Přehled služeb televize přes internet. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Otestovali jsme devět služeb televize přes internet. Vybrali jsme ty, které můžete používat s libovolným poskytovatelem...

Před 40 lety dostala Hegerová milost, zavřeli ji kvůli Gottovu honoráři

Hana Hegerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Přesně před čtyřiceti lety, 23. dubna 1981, podepsal prezident Gustáv Husák milost pro zpěvačku Hanu Hegerovou. U soudu...

Peklo s problémovým sousedem. Nové právní úpravy umožňují se ho zbavit

Komplikované soužití. Dům v plzeňské Farského ulici, v němž lidé žijí se... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Výhrůžky, smrad i oheň. Obyvatelé plzeňského „domu hrůzy“ se rozhodli jednat. A využít přitom nové právní možnosti....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!