Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Děti se často jmenují jako celebrity. Teď letí Pippa

Magazín

  14:14
Jacob, Ethan a Michael byla loni v USA nejoblíbenějšími chlapeckými jmény, zatímco holčičkám rodiče nejčastěji dávali jména Isabella, Sophia a Emma. Velký vliv na výběr jmen ale mají celebrity. Vyplývá to z analýzy jmen prohlížených na internetové stránce nameberry.com. Napsala o ní agentura Reuters.

Pippa Middletonová s družičkami očekává příjezd své sestry Kate foto: ČTK/AP

"Před pěti lety bych možná řekla, že největší roli hraje osobní význam, teď jsou největší faktorem celebrity, " řekla podle Reuters Pam Satranová, která se podílí na správě webu. Kolikrát lidé hledají určité dětské křestní jméno, podle ní dobře ukazuje, jak se zachovají, až budou vybírat jméno pro svého potomka. Při analýze odborníci zpracovávali 23 milionů zhlédnutí stránek s jednotlivými jmény. Naopak americká Správa sociálního pojištění (SSA) se opírá o počty již pojmenovaných miminek.

I královská svatba ovlivnila rodiče
Například svatba britského prince Williama a Catherine Middletonové vynesla do popředí jméno Pippa, tvrdí Satranová. Tak zní jméno či spíše přezdívka nevěstiny sestry, která jí šla za družičku.

Jindy neobvyklá jména naznačují souvislost s celebritami. Třeba jméno Elula, které své dceři dali britský komediální herec Sasha Baron Cohen a herečka Isla Fisherová, se v roce 2010 v databázi jmen vůbec nevyskytovalo.

Letos je zatím 38. nejhledanějším jménem, podle Satranové proto, že pár se rozhodl jméno dítěte zveřejnit až po jeho narození.

"Je to určitá kultura mimin celebrit," říká Satranová. "Všichni začínají hlídat jména. Když ho někdo neřekne, je z toho velká událost v novinách." Další jména, která se podle ní nechala inspirovat celebritami, je například Mila. Jeho oblíbenost Satranová připisuje úspěchům herečky Mily Kunisové, známé například z dramatu Černá labuť. Popularitu si získal i Flynn, jež pro syna vybrali herec Orlando Bloom a jeho australská manželka Miranda Kerrová.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat