Čtvrtek 18. dubna 2024, svátek má Valérie
130 let

Lidovky.cz

Dětskou autosedačku vymysleli ve Španělsku už v roce 1955

Magazín

  5:43
MADRID - V historii bezpečnostních prvků v automobilech je obecně známo, že tříbodový pás v roce 1959 poprvé použila švédská automobilka Volvo. Když přijde otázka na počátky airbagů, mnohé napadne Německo nebo Spojené státy. Kdo ale vymyslel první dětskou autosedačku? Podle španělského deníku ABC podala jeden z prvních patentů na bezpečnostní autosedačku pro děti už v roce 1955 automobilka Seat.

Autosedačka foto: Shutterstock

Články o historii autosedaček sice zmiňují i starší sedačky pro děti. Ty ale měly za cíl spíše to, aby dítě sedělo výš a mělo lepší výhled. Bezpečnostní sedačku s pásy podle ABC vymysleli ve Španělsku. Nebyla ovšem zdaleka tak bezpečná jako nynější moderní sedačky pro děti, například neměla opěrku hlavy.

Španělská autosedačka pro děti z 50. let se zavěsila na sedadlo a tvořila ji kovová konstrukce s koženkovou sedačkou a dvěma bezpečnostními pásy, které se zapínaly na hrudi dítěte.

Bezpečnostní pás pro dospělé v automobilech, který byl pětibodový, vynalezl v roce 1903 francouzský průmyslník Louis Renault. V dnešní době používaný tříbodový pás zkonstruoval Švéd Nils Bohlin, jehož systém se skládá z bederního a diagonálního pásu a má geometrii tvaru písmene V.

Mnohé zdroje uvádějí jako vynálezce bezpečnostní autosedačky pro děti dva muže, kteří ji vymysleli v roce 1962 nezávisle na sobě. Brit Jean Ames vytvořil sedačku, která se dávala proti směru jízdy a měla popruhy připomínající kšandy. Druhým průkopníkem v tomto ohledu byl Američan Leonard Rivkin, jehož autosedačka měla trubkový rám a směřovala dopředu.

Autor: