Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Diplomata natočili v Rusku při švédské trojce. Stojí za tím agenti?

Magazín

  12:53
MOSKVA - Zástupce britského konzula v Jekatěrinburgu rezignoval a odletěl tento měsíc domů poté, co se na internetu objevily záběry jeho intimních chvilek se dvěma ženami, patrně prostitutkami. O skandálu se rozepisují britská a ruská média.
prostitutky - ilustrační foto

prostitutky - ilustrační foto foto: Shutterstock

Na videu je vidět muž v brýlích sedící na pohovce vedle jiné ženy v podprsence, zatímco další žena tančí před ním. Pak spolu uléhají. Z černobílé nahrávky, pořízené různými kamerami, není zřejmé, zda si muž byl vědom, že je natáčen. Podobných záběrů s diplomatem, kterého média identifikovala jako Jamese Hudsona, prý nyní po internetu koluje více.

"Potvrzujeme, že James Hudson odstoupil ze služeb ministerstva zahraničí," řekla listu The Moscow Times mluvčí britské diplomacie. Komentářů se zdržela, podobně jako britské velvyslanectví v Moskvě a konzulát v Jekatěrinburgu.

Britský tisk obvinil Rusy ze špionáže
Podle britského listu The Sun bylo prý video tajně natočeno v klasickém stylu ruské špionáže. Ruská rozvědka má přece letité zkušenosti s pořizováním kompromitujících filmů a fotografií, tvrdí The Sun.

Podle ruských expertů však takové domněnky postrádají logiku: obávaná sovětská tajná policie KGB sice líčila podobné "medové pasti", ale cílem bylo přimět ke spolupráci člověka, na kterého existovaly kompromitující materiály, nikoli ho zdiskreditovat a učinit tak z hlediska tajné služby nepoužitelným.

Špionážní skandál mezi Ruskem a Británií se rozhořel před pár lety, kdy ruská státní televize Rossija odvysílala záběry pořízené ruskou kontrašpionáží, podle nichž prý britští špioni s diplomatickým krytím poskytují velké peníze ruským nevládním organizacím.

Pak vše překryl ještě větší skandál se zavražděním bývalého ruského agenta Alexandra Litviněnka v Londýně. Sex nechyběl v jiných pikantních případech v postsovětském prostoru.

Kupříkladu britský velvyslanec v Uzbekistánu opustil manželku poté, co se zamiloval do tanečnice, která pak podrobnosti vyprávěla v novinách. Před třemi lety běloruská televize odvysílala záběry údajně zachycující lotyšského diplomata v Minsku při homosexuálním styku.

V ruské politice jsou sexuální skandály vzácné. V roce 1999 se na celostátní obrazovce objevily záběry dvou prostitutek s mužem podobajícím se tehdejšímu generálnímu prokurátorovi.

Ať Putin zakročí, žádají lidé
Hudson (37) nastoupil do služeb britské diplomacie v polovině 90. let a sloužil i v Havaně, v Sarajevu a v Budapešti. V roce 1996 se oženil, ale o rok později se rozvedl. Jeho komentář k případu se získat nepodařilo.

Mezi čtenáři ruských internetových stránek, které o skandálu informují, vzbudil i sympatie a podporu. Podle některých názorů by měl premiér Vladimir Putin v tomto případu zakročit stejně ostře, jako to učinil proti loňským klevetám, které jeho spojovaly s jednou gymnastkou. V Moskvě se tehdy spekulovalo, že v té době ještě prezident Putin se postaral o přerušení financování bulvárních novin, které lechtivé drby o nejvyšším ruském představiteli zveřejnily.

Autor:

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Kuchaře/Kuchařku pro střední školu

Střední škola a Mateřská škola Aloyse Klara
Praha
nabízený plat: 20 000 - 29 000 Kč