Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dlouhý věk Evropanů

Průměrná délka života v České republice se pohybuje lehce nad devětasedmdesáti lety věku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Průměrná délka života v České republice se pohybuje lehce nad devětasedmdesáti lety věku. | foto: Lidové noviny

LONDÝN/PRAHA Pomoci vládám jednotlivých evropských států přizpůsobit se zdravotním potřebám svých občanů by podle vědců z Leicesterské univerzity mohly právě výsledky jejich práce. Studie, na které v poslední době tým odborníků pracoval, přináší překvapivá srovnání v otázce zdraví obyvatel evropských zemí.

O tom, jak se dle jednotlivých zemí v Evropské unii liší zdravotní stav občanů ve věku nad padesát let, informoval britský zpravodajský server BBC.

Vědci pracovali se statistickými údaji o průměrné délce života obyvatel v každém evropském státě (v České republice toto číslo lehce přesahuje devětasedmdesát let věku). Během průzkumu se pak zaměřili na postarší obyvatele – sledovali jejich návyky a zejména zjišťovali, zda tito lidé pociťují, že by jim nemoc a zdravotní problémy vůbec jakkoliv bránili v běžných životních aktivitách. Ze zjištěných údajů se nakonec pokusili sestavit číslo, které označuje přibližný počet „zdravých let života“, se kterým by muži a ženy ze států Evropské unie mohli počítat, až oslaví padesáté narozeniny.

Kromě velmi rozdílných počtů zdravých let života po padesátce ve srovnání jednotlivých zemí průzkum také ukázal, že v některých státech existují veliké propasti už v samotném poměru mezi předpokládaným věkem jejích obyvatel a počtem let, která ve stáří prožijí bez zdravotních komplikací.

Tak například v Rakousku, kde průměrný očekávaný věk dosahuje necelých čtyřiaosmdesáti let, si Rakušané ze života po padesátce ve zdraví užijí jen polovinu. V Německu či Finsku je propast v tomto poměru ještě hlubší.

Chronická onemocnění ve stáří Chceme-li ovšem z britské studie vyvodit obecnější závěry, badatelé poukázali především na to, že státy, které do Evropské unie přistoupily v nedávné době (mezi něž patří také Česká republika), souhrnně vykazují výrazně nižší průměrný věk obyvatel než starší členské země. A co je závažnější – obyvatelé nově přistoupivších zemí trpí ve stáří mnohem častěji chronickými onemocněními, která jim komplikují život.

Pro příklad Britové uvádějí Estonsko, kde je průměrný věk mužů lehce pod třiasedmdesátkou a věk žen přesahuje osmdesátku, muži se nicméně mohou po padesátce těšit na pouhých devět let života ve zdraví a ženy jen o jeden rok více!

Propast ze západu na východ
Pro srovnání – ve Velké Británii se muži průměrně dožívají osmdesátky a ženy více než dvaaosmdesáti let. Jak muži, tak ženy se pak po padesátce těší zhruba dvaceti zdravotně bezproblémovým rokům života.

Vedoucí výzkumu, profesorka Carol Jaggerová, je přesvědčena, že závěry její práce ukazují, jak problematické může být naplnění jednoho z cílů Evropské unie – posílení počtu starších pracujících obyvatel.

„Bude velmi obtížné posunout hranici odchodu pracujících do důchodu, nezlepší-li se – a to zejména v některých členských zemích – zdravotní stav starších obyvatel a zdravotnická péče o ně,“ říká.


CO UKÁZALA STUDIE BRITSKÉ UNIVERZITY

- Obyvatelé nových zemí EU se průměrně dožívají nižšího věku než ve starších členských státech

- Čím dále na východ EU, tím více její obyvatele ve stáří sužují chronická onemocnění

- Nejméně let života ve zdraví z Evropanů po padesátce prožijí Estonci, Lotyši a Finové


Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!