130 let

Pozorování padajících hvězd (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Doporučujeme

Dnes nechoďte spát. Padající hvězdy slibují krásnou podívanou

Magazín
  •   20:00
Meteorický roj Perseid, neboli padání hvězd - tuto každoroční astronomickou podívanou nabídne noc ze 12. na 13. srpna. Podle astronomů jsou letos podmínky pro pozorování hvězd velmi dobré - mělo by spadnout až 90 meteoritů za hodinu. Má to ale háček, příznivé musí být i počasí.

"Tento rok jsou podmínky ke sledování roje nakloněny, neboť neruší Měsíc, který by jinak přezářil oblohu a znemožnil spatřit slabší meteory," stojí v prohlášení České astronomické společnosti a Astronomického ústavu AV ČR.

Padající hvězdy neboli meteorický roj Perseid.

Perseidy by tak mohly v noci z 12. na 13. srpna nabídnout na noční

Perseidy

Perseidy jsou kometární meteorický roj, jeho mateřskou kometou je 109P Swift-Tuttle

Radiant letního roje, tedy místo, odkud meteory vlivem perspektivy zdánlivě vylétají, leží v severním cípu souhvězdí Persea - odtud název Perseidy.

Roj je činný od 17. července do 24. srpna, přičemž maximum roje přichází kolem 12. srpna.

Perseidy jsou lidově nazývány "Slzy svatého Vavřince", neboť nejvíce meteorů padá v neblaze proslulém výročí mučednické smrti římskokatolického duchovního sv. Vavřince. Ten byl podle pověsti 10. srpna 258 upečen zaživa na rožni za to, že v období perzekuce křesťanů za vlády římského císaře Valeriána odmítl odevzdat majetek církve vládci a raději jej rozdal chudým.

obloze zajímavou světelnou show. Roj vrcholí mezi 01:30 a 04:00 hodinou. Podmínkou je ovšem příznivé počasí. V ideálním případě možné pozorovat až několik desítek meteorů za hodinu.

Astronomové slibují 75 až 90 meteorů v hodině, tedy průměrně 1-2 meteory za minutu. I to má jeden háček, jak upozorňuje Jan Veselý, vedoucí kulturního oddělení Hvězdárny a planetária v Hradci Králové: "Údaje o počtech meteorů za hodinu jsou takzvaná zenitová hodinová frekvence. Nečekejme, prosím, že jeden člověk může vidět 75 až 100 meteorů za hodinu, neboli 1 až 2 za minutu."

Číslo podle Veselého značí, kolik meteorů se objeví na celé obloze, když bude radiant (místo, z něhož meteory vyletují) přímo nad hlavou, je-li obloha dokonale tmavá, a pozorovatel má tak dobré oči, že uvidí i meteory 6. hvězdné velikosti.

Čtěte také:


Na tuto každoroční podívanou se chystají obyvatelé celé republiky. Na sociální síti Facebook dokonce vznikla speciální skupina s názvem Perseidy - padání hvězd a má už téměř 50 tisíc potvrzených účastníků. "Připravte si tak 200 přání. Vylezte na střechy, na kopce, na louky, na pole a můžete se kochat. A raději někde mimo velký město, který cloní svým světlem," píše Radek Langusta Lang, který stránku vytvořil.

Kde a jak hvězdy pozorovat?

K pozorování si najděte místo, na kterém je výhled na oblohu co nejméně rušený vysokými stromy či domy. Také je třeba brát v úvahu možný výskyt přízemních mlh v ranních hodinách, proto doporučujeme nějaké vyvýšené místo. V neposlední řadě je pro spatření co největšího počtu meteorů nezbytné vydat se dál od osvětlených aglomerací za tmavší oblohou (ideální je samozřejmě pozorování v horách nebo na vysočině).

Samotné pozorování meteorů nevyžaduje žádné speciální vybavení, jakým je kupříkladu dalekohled. Právě naopak. Meteory vyletují z radiantu náhodně po celé obloze, takže stačí upřít zrak do vesměs libovolného místa na nebi a čekat na první "padající hvězdu". Zorný úhel lidského zraku samozřejmě nezabere celou oblohu, takže je dobré směr pohledu občas změnit. Celou scenérii je nejvhodnější sledovat vleže, například z venkovního lehátka nebo ze spacáku. I když v srpnových nocích ještě zdaleka nemrzne, doporučujeme teplé oblečení, a přikrývky. Nejlepší období k pozorování je v průběhu maxima v druhé polovině noci až do rozbřesku (od půlnoci do přibližně půl páté ráno), kdy radiant roje stoupá nad obzor.

Zdroj: www.astro.cz

Pozorovat Perseidy se chystají i hvězdáři, například ve v pražské Štefánikově hvězdárně. "Lidé k nám mohou rozhodně přijít, na programu je pozorování měsíce a planet. Co se týká samotných meteoritů, k jejich pozorování dalekohled nepotřebujete. Hvězdy je lepší pozorovat mimo Prahu, pokud jsou lidé na dovolené, ať vyhledají odhlehlé místo a užijí si podívanou mimo město. Snad bude dobré počasí," řekl serveru Lidovky.cz astronom Jakub Haloda.

Hvězdárna a planetárium v Hradci Králové chystá ve čtvrtek od 21:30 Večerní pozorování Perseid a dalších objektů na obloze, ukuteční se ovšm jen při jasné obloze.

Padající hvězdy neboli meteorický roj Perseid.

Ve Vsetíně se připravují i na expedici. "Pokud bude příznivé počasí, vyjíždíme v tuto dobu na mezinárodní odbornou pozorovatelskou expedici do Hošťálkové. Podle předpovědi však má být noc z 12. na 13. srpna, co se týče oblačnosti, špatná," uvedl Pavel Svozil, odborný pracovník vsetínské hvězdárny.

Jak bude v následujících dnech? Podívejte se na aktuální předpověď počasí.

Pokud však nebude výhledu bránit oblačnost, bude možné podle jeho slov perseidy pozorovat z jakéhokoliv kopce za městem. Padající hvězdy by však mohly být pozorovatelné i v dalších dnech, a to až do 24. srpna. "Už ale ne v takové intenzitě," upozornil Svozil.

Meteory

Meteory jsou částice kometárního prachu, které se třením o zemskou atmosféru zahřívají a vzplanou, tak vzniká meteor. Jsou velmi malé, zpravidla nemají hmotnost ani jeden gram. O přeměnu pohybové energie na světlo a teplo se postará právě jejich vysoká rychlost.

Autor: Gabriela Kolinová (Lukáčová)