Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona 1 °C déšť se sněhem Předplatné LN
30. srpna 2008 12:15 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Do Bagdádu na rekreaci

Lidé si rádi přijdou k vodě oddychnout. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé si rádi přijdou k vodě oddychnout. | foto: AFP

BAGDÁD Iráčané by si představovali Bagdád bez betonových zdí chránících proti explozím, bez pytlů naplněných pískem a bez vlnících se ostnatých drátů. Namísto toho by si přáli jen malebné letovisko na břehu jezera, kde si děti mohou zaplavat a lelkující lidé sledovat západ slunce, píše agentura Reuters.

Jezero Džadríja, oblíbené bagdádské centrum oddechu, které bylo kvůli válce a neklidu dvakrát uzavřeno, bylo před několika dny k velké radosti mnoha Iráčanů znovu zpřístupněno. Úřady doufají, že toto oblíbené místo zvěstuje nový, bezstarostný věk klidu a odpočinku ve městě příliš dlouho sužovaném neštěstím. „Říkáme Iráčanům: Bagdád je teď bezpečný. Přijďte, prosím, a užívejte si,“ prohlásil mluvčí ministerstva cestovního ruchu a památek. „A oni jistě přijdou.“

Rekreační centrum Džadríja bylo pod názvem Saddam Lake otevřeno koncem roku 2002 - několik měsíců před svržením vlády diktátora Saddáma Husajna. O minulé neslavné éře stále mnohé vypovídá impozantní, avšak kýčovitý umělý vodopád nedaleko vchodu do Džadríje.

Blýská se na lepší časy
Nyní se snad středisku blýská na lepší časy. Ředitel Ahmad Faík se snaží zvýšit jeho popularitu. Věří, že by o víkendu mohl přilákat nejméně deset tisíc platících návštěvníků. Ti si mohou kromě plavání v jezeře užít také park s hřišti a zábavními atrakcemi. „Chodím si tam zaplavat. Proč ne? Je tam bezpečněji než ve většině bagdádských čtvrtí,“ říká šestačtyřicetiletá Ibtisam Rahmánová.

Užíváme si klidu a míru
Je zřejmé, že rostoucí bezpečí vdechuje některým částem Bagdádu nový život. Čtvrť Karrada, ležící nedaleko jihobagdádské Džadríje, kypí v podvečer životem. Rodiny se usazují v restauracích, které nabízejí tradiční a oblíbený kebab z jehněčího masa, a v podloubí jásá skupina mladíků nad stolním fotbalem. Jen občasný stín amerických vrtulníků nebo kvílení policejní sirény připomenou, že jde stále ještě o válečnou zónu.

„Přicházíme sem, abychom si užili trochu klidu a míru, který postrádáme,“ vysvětluje dvaapadesátiletý Farhán, který si v parku užívá piknik s manželkou a dvěma malými dětmi. „Celý Bagdád je betonovým vězením, ale tady to neplatí. Loni jsme se krčili doma a přes zdi se domlouvali se sousedy. Teď můžeme jít ven a poskytnout dětem zábavu,“ dodává.
, Lidové noviny
Premium

Někdy jsem se na sebe ani nemohla podívat do zrcadla, přiznala Lucie Bílá

Zpěvačka Lucie Bílá | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lucie Bílá ví, že o jejím vztahu s mužem mladším o sedmnáct let se mluví. Ví také, že se mnozí diví: jak takové...

Premium

Jak se fotí porod? Záběry by měly být citlivé a fotograf nesmí překážet

Tak se fotí porod | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Cože? Ty fotíš porody? Copak existuje někdo, kdo si chce nechat vyfotit porod? Takové otázky Daniela Lišková slyší...

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?
HMO jako zázrak přírody. Proč je tak důležité pro vaše mimiko?

Kojení je bezpochyby nejlepší způsob výživy, který můžete svému miminku poskytnout. Správná výživa vašeho děťátka hraje již od narození klíčovou roli nejen ve vývoji a zdravém růstu. Současné výzkumy prokazují, že kojení má vliv na snížení rozvoje civilizačních chorob.