Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Do jelena v říji se musíte vcítit, říkají myslivci o umění vábení

Magazín

  11:12
ŽLUTICE - Umění vábit jeleny nebo zahrát na lesnici či borlici, to nejsou jen staré myslivecké dovednosti předváděné pro veřejnost na různých akcích. Když absolvent lesnické školy při hledání místa uvede, že tyto věci ovládá, má velkou šanci, že práci dostane.

Vábící myslivec foto: ČTK

Tak jsou tyto dovednosti ceněny. Vábení a hraní nejsou oficiálními předměty, přesto se řada studentů snaží toto staré umění zvládnout, řekla učitelka myslivosti Střední lesnické školy ve Žluticích Eva Hanušová.

Myslivec.Vábení jelenů, to je vlastně jakýsi druh zpěvu. Zvládnout kvalitně techniku vábení, to vyžaduje dobrou hlasovou dispozici, uvedla Hanušová. Ovšem ani ta sama o sobě nestačí, zapotřebí je i odpovídající nástroj.

Hlasový projev ve spojení s vábničkou teprve vytvoří takový zvuk, který jelen považuje za hlas svého soka.

"Vábničky se vyrábějí třeba z rohů z maďarského stepního skotu. Studenti obvykle používají cenově dostupnější z plastu. No a potom už to chce jen hodiny a hodiny cvičení," poznamenala učitelka.

Důležité jsou emoce

Lesník vábící jelena musí do svého výkonu zapojit i emoce. Když chce třeba napodobit jelena, který vyhání svého soka v boji o laně z takzvaného říjiště, musí být jeho projev rozčílený. Pokud si chce pro změnu hrát na jelena, jenž hledá laně, vábení musí znít roztouženě.

Student Vojtěch Kounovský nejraději napodobuje středně staré jeleny. "A už se mi podařilo přilákat v říji starého jelena. Nejtěžší je přivábit mladé jeleny. To se musí opravdu hodně cvičit a hlasivkám to dá zabrat," poznamenal.

Umění hry na borlici

Kromě "jelenářů" ovládajících vábení jsou mezi myslivci cenění i hudebníci, kteří ovládají dechové nástroje sloužící k interpretaci lovecké hudby. I když se může zdát, že v ovládání borlic a lesnic není rozdíl, a nástroje se liší jen tvarem a velikostí, opak je pravdou.

I když jsou laděny stejně do tóniny B dur, borlice hraje o oktávu výše. Správně ji rozeznít je mnohem náročnější a přednost jí dávají spíše muži. Ti mají převahu také ve vábení, ženy pro to prý nemají ty správné hlasové předpoklady.

Přesto se žlutická škola může pochlubit také studentkami, které se mužům v obou disciplínách vyrovnají. Pavlína Voláková je jednou z mála, která zvládla techniku vábení na výbornou. Kouzlu troubení zase propadla Anna Přibylová.

Jde ve stopách své sestry, která se rovněž stala lesní trubačkou. "Začínala jsem na borlici a poté přešla na lesnici. Ta se dá snáze udýchat. Střídat oba nástroje je poměrně komplikované, protože každý má jinou techniku ovládání," uvedla Přibylová.

Autoři: ,

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...