Pondělí 21. června 2021svátek má Alois 30 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Do jelena v říji se musíte vcítit, říkají myslivci o umění vábení

Vábící myslivec | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vábící myslivec | foto: ČTK

ŽLUTICE Umění vábit jeleny nebo zahrát na lesnici či borlici, to nejsou jen staré myslivecké dovednosti předváděné pro veřejnost na různých akcích. Když absolvent lesnické školy při hledání místa uvede, že tyto věci ovládá, má velkou šanci, že práci dostane.

Tak jsou tyto dovednosti ceněny. Vábení a hraní nejsou oficiálními předměty, přesto se řada studentů snaží toto staré umění zvládnout, řekla učitelka myslivosti Střední lesnické školy ve Žluticích Eva Hanušová.

Myslivec.Vábení jelenů, to je vlastně jakýsi druh zpěvu. Zvládnout kvalitně techniku vábení, to vyžaduje dobrou hlasovou dispozici, uvedla Hanušová. Ovšem ani ta sama o sobě nestačí, zapotřebí je i odpovídající nástroj.

Hlasový projev ve spojení s vábničkou teprve vytvoří takový zvuk, který jelen považuje za hlas svého soka.

"Vábničky se vyrábějí třeba z rohů z maďarského stepního skotu. Studenti obvykle používají cenově dostupnější z plastu. No a potom už to chce jen hodiny a hodiny cvičení," poznamenala učitelka.

Důležité jsou emoce

Lesník vábící jelena musí do svého výkonu zapojit i emoce. Když chce třeba napodobit jelena, který vyhání svého soka v boji o laně z takzvaného říjiště, musí být jeho projev rozčílený. Pokud si chce pro změnu hrát na jelena, jenž hledá laně, vábení musí znít roztouženě.

Student Vojtěch Kounovský nejraději napodobuje středně staré jeleny. "A už se mi podařilo přilákat v říji starého jelena. Nejtěžší je přivábit mladé jeleny. To se musí opravdu hodně cvičit a hlasivkám to dá zabrat," poznamenal.

Umění hry na borlici

Kromě "jelenářů" ovládajících vábení jsou mezi myslivci cenění i hudebníci, kteří ovládají dechové nástroje sloužící k interpretaci lovecké hudby. I když se může zdát, že v ovládání borlic a lesnic není rozdíl, a nástroje se liší jen tvarem a velikostí, opak je pravdou.

I když jsou laděny stejně do tóniny B dur, borlice hraje o oktávu výše. Správně ji rozeznít je mnohem náročnější a přednost jí dávají spíše muži. Ti mají převahu také ve vábení, ženy pro to prý nemají ty správné hlasové předpoklady.

Přesto se žlutická škola může pochlubit také studentkami, které se mužům v obou disciplínách vyrovnají. Pavlína Voláková je jednou z mála, která zvládla techniku vábení na výbornou. Kouzlu troubení zase propadla Anna Přibylová.

Jde ve stopách své sestry, která se rovněž stala lesní trubačkou. "Začínala jsem na borlici a poté přešla na lesnici. Ta se dá snáze udýchat. Střídat oba nástroje je poměrně komplikované, protože každý má jinou techniku ovládání," uvedla Přibylová.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Procházku vypnu, slibuje Rakić. Uznávaný sudí analyzuje: Dokázal by to, ale...

Rakušan Aleksandar Rakic si už Jiřího Procházky všiml. A chce mu v UFC srazit... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Z Jiřího Procházky se mezi konkurenty polotěžké váhy UFC (93 kg) stává žádané zboží. O novou dvojku divize si hlasitě...

Nejproočkovanější země světa zavádí tvrdá opatření. Covid mají i očkovaní

Ruská vakcína Sputnik V. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na Seychelách vyskočil součet všech případů za více než rok pandemie v posledních třech dnech o třináctinu. Problém je...