2. prosince 2011 7:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dopisy pro Ježíška vám orazítkují na Božím Daru

Na Božím Daru funguje Ježíškova pošta. Na dopis tu dostanete speciální vánoční razítko. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Na Božím Daru funguje Ježíškova pošta. Na dopis tu dostanete speciální vánoční razítko. | foto: ČTK

Na Božím Daru začala už poosmnácté úřadovat Ježíškova pošta, která tu příležitostným razítkem označí zásilky doručené do Krušných hor z celého světa. Ústředním motivem příležitostného poštovního razítka jsou letos stužkou svázané vánoční zvonečky.

Oficiálně začalo razítkování vánoční pošty ve čtvrtek, v infocentru už ale mají mnoho krabic plných pohledů i dopisů. Vedoucí infocentra Iva Králová to odhaduje na 30 kilogramů. Lidé je buď posílali v předstihu nebo při návštěvě Božího Daru vhazovali do speciální schránky u radnice. Razítkování potrvá do 23. prosince a kromě pracovnic infocentra se do něho zapojí i dobrovolníci.

Takto letos vypadá vánoční razítko z Božího Daru, které můžete mít na dopisu pro Ježíška.

Takto letos vypadá vánoční razítko z Božího Daru, které můžete mít na dopisu pro Ježíška.

Jak získat vánoční razítko?

Vánoční přání nebo pohled stačí vložit do ofrankované obálky s adresou Vánoční pošta Boží Dar 1, PSČ 362 62. Musí mít vypsanou adresu, kam má po orazítkování směřovat, a také vylepenou poštovní známku.

"Loni nás v infocentru razítkovalo pět. S vybalováním zásilek však přicházeli pomoct i místní lidé," poznamenala Králová. Odhaduje, že každý den přiveze poštovní vůz mezi 20 až 30 kilogramy pošty určeé k orazítkování.

O dopisy s razítkem je velký zájem

V loňském roce vyřídilo infocentrum kolem 110.000 zásilek, z toho třetinu tvořila dětská přání. Příležitostná razítka končí v muzeu. Zájem o Vánoční poštu stále stoupá. Množství přání je takové, že se počítá spíše na kilogramy než na kusy. V roce 2002 přišlo na Boží Dar 285 kilogramů přání, v roce 2005 už 415 kilogramů a od té doby objem zásilek Ježíškovy pošty pod 400 kilogramů neklesá.

Pracovnice městského Informačního centra na Božím Daru mají plné ruce práce. Razítkují dopisy pro Ježíška.

Pracovnice městského Informačního centra na Božím Daru mají plné ruce práce. Razítkují dopisy pro Ježíška.

Získat příležitostné razítko Ježíškovy pošty je podle Králové jednoduché. Vánoční přání nebo pohled, který chce mít odesilatel ozdobené příležitostným razítkem, stačí vložit do ofrankované obálky s adresou Vánoční pošta Boží Dar 1, PSČ 362 62. "Tady ho vyjmeme z obálky, orazítkujeme a odešleme na adresu uvedenou na vánočním přání. Musí mít vypsanou adresu, kam má směřovat, a také vylepenou platnou poštovní známku," dodala Králová.

V Božím Daru razítkují poštu pro Ježíška, už jí přišlo 30 kilo.

V Božím Daru razítkují poštu pro Ježíška, už jí přišlo 30 kilo.

Akce se poště vyplatí

Celkové poštovné spojené s Ježíškovou poštou je podle rozboru božídarského starosty Jana Horníka a společností Služby Boží Dar za loňský rok přes 2,3 milionu Kč. Tolik peněz zaplatili odesilatelé za orazítkované zásilky.

"Akce je pro Českou poštu finančně zajímavou. Spolu s ní se musíme zamyslet, jak tento produkt rozvíjet a jak zvládnout rostoucí počet zásilek. Vyřizování agendy se pro naše lidi stává neúnosné a režie spojená s vánoční poštou jde plně na vrub společnosti Služby Boží Dar a města," uvedl starosta.

Najdete na Lidovky.cz