Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dravé piraně v nebezpečí podle vědců 'štěkají'

Magazín

  7:00
Piraně červené (Pygocentrus nattereri) dokážou "štěkat, kvákat a vydávat zvuky podobné bubnování", jimiž si předávají informace. V tomto akustickém umění mají mnohem širší repertoár, než se dosud tušilo, napsali vědci Pierre Vandewalle, Eric Parmentier a Sandie Millotová z univerzity v belgickém Lutychu v časopise Journal of Experimental Biology.
Piraňa červená - ilustrační foto

Piraňa červená - ilustrační foto

"Piraně červené stačí jen vzít do ruky a už o tom informují zvukem," uvedl Parmentier, který si musel nechat ošetřit v nemocnici poranění způsobená zuby dravých piraň. O tom, že piraně jsou schopny vydávat zvuky, se už vědělo. Vědci však netušili, proč a čím je ryby vydávají.

Aby na to badatelé přišli, zavěsili do nádrže, v níž plavalo několik malých skupin piraň, podvodní přijímač zvuku. Z analýzy obrazového a zvukového materiálu vyplynulo, že piraně jsou schopny vytvářet "hlášení" ve třech různých situacích.

Při střetu s jinou piraňou "štěkají", aby protivníka zahnaly na útěk. Když bojují o potravu nebo obklíčí protivníka, vydávají krátký zvuk připomínající bubnování. A když po jiné piraně chňapnou, vytváří čelistmi měkký kvákavý zvuk.

Vědci kromě toho objasnili, jak ryby štěkavé zvuky a tóny připomínající bubnování vytvářejí. Stimulují jistý sval připojený ke svému plovacímu měchýři, který vibruje, což lze slyšet. Měchýř přestane vibrovat, jakmile sval skončí se stahováním. Míra stahování tak určuje, jaké zvuky piraně vydávají.

Zatímco agresivní zvuky piraň jsou tak již prozkoumány, nejasné dosud zůstávají jejich zvláštní "tokavé" tóny. Protože nebezpeční rybí dravci se v zajetí rozmnožují jen zřídka, bylo by možné tyto zvuky zkoumat pouze za pomoci podvodních zařízení instalovaných přímo v Amazonce, míní vědci.

Autoři: ,
Témata: Lutych, Amazonka

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat