Pondělí 15. srpna 2022, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dražba věcí slavné pilotky vynesla statisíce

Magazín

  7:00
OAKLAND (USA) - Za 31.000 dolarů (559.000 Kč) byly vydraženy na nedělní aukci v kalifornském Oaklandu ochranné brýle a fotografie slavné americké letkyně Amelie Earhartové. První ženy, která přeletěla Atlantik.

Originální, nepublikovaná fotografie Amélie Earhartové ze 30. let a brýle, které měla na sobě, když poprvé havarovala se prodaly za půl milionu foto: ČTK

Oznámila to agentura AP. Brýle zančky Luxor z roku 1920, jejichž levá čočka je prasklá, pořídil nový majitel za 17.775 dolarů, uvedl mluvčí Clarsovy aukční síně. Do dražby je dala 72letá Kaliforňanka Barbara Engelhardtová, k níž se dostaly od Earhartové přes její leteckou instruktorku a přítele před dvaceti lety. Poslední majitelka nechtěla, aby se ztratily, kdyby se s ní něco stalo.

Zemřela na ostrově, zřejmě na dehydrataci

Amelia Mary Earhartová v roce 1936 začala plánovat svůj let okolo světa. Po neúspěšném pokusu podruhé vzlétla s navigátorem Fredem Noonanem na stroji Lockheed L-10E Electra. Stroj zmizel nad souostrovím Karibati v Tichém oceánu.

V roce 2010 byly objeveny fragmenty kostí a další artefakty, které mohly patřit Amelii Earhartové a jejímu navigátorovin. Podle objevů je pravděpodobné, že trosečníci zde žili několik týdnů až měsíců, než zemřeli, pravděpodobně na dehydrataci (na ostrově není zdroj pitné vody).

Earhartová měla tyto brýle nasazené při havárii svého letadla v roce 1921, tedy v době, kdy s létáním fakticky začínala. Kromě brýlí se dražila také sada 24 fotografií (některé z nich nesou i autogram), která nakonec vynesla 13.509 dolarů. Na několika snímcích je sama Earhartová při přípravách na let kolem světa, i její letadlo při startu 17. března 1937.

Tento let byl prvním pokusem v onom roce o oblet zeměkoule. Letkyně i se svým strojem zmizela v Tichomoří při druhém pokusu o několik měsíců později. Fotografie objevila nedávno ve svém vlastnictví žena, jejíž matka byla studentkou Earhartové a od pilotky je dostala.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat