Středa 16. června 2021svátek má Zbyněk 28 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dřevěný 'tahací' kačer stále žije. Potomci pokračují v tradici

Model populárního dřevěného kačera - hračky, která se proslavila po celém světě.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Model populárního dřevěného kačera - hračky, která se proslavila po celém světě. | foto: ČTK

Více než stovku druhů dřevěných hraček vyrábějí manželé Hanzalovi ve Stráži nad Nežárkou na Jindřichohradecku. Jejich firma pokračuje v tradici, kterou založil před více než šedesáti lety otec Anny Hanzalové František Janouch. Ten kdysi navrhl například model populárního dřevěného kačera - hračky, která se proslavila po celém světě.

V objektu vedle řeky Nežárky mají nyní Hanzalovi pronajaté prostory, v nichž hračky vznikají. Většina z nich však není jen pro malé děti. "Poměrně velkou cílovou skupinou jsou například teenageři, kteří si to kupují jako určitou recesi nebo ozdobu," řekl Jan Hanzal.

Často si dřevěné výrobky pořizují i zahraniční turisté. Podle Hanzala pro ně hračky symbolizují suvenýr z cizí země. "Turisté si je kupují především v Praze," uvedl.

Dřevěné hračky z dílny manželé Anny (na snímku) a Jana Hanzalových ve Stráži nad Nežárkou na Jindřichohradecku.

Výroba dřevěných hraček má ve Stráži nad Nežárkou letitou tradici. Janouch tu v roce 1946 založil družstvo Jas (Janouch a spol.), které později vyrábělo hračky pro řadu zemí v celém světě. Janouch v družstvu pracoval jako návrhář a v sedmdesátých letech minulého století na jeho místo nastoupila jeho dcera Anna Hanzalová. "Táta mi hlavně v začátcích hodně pomáhal, dřevěné hračky pro něj byly celý jeho život," řekla.

Na začátku devadesátých let se Hanzalovi rozhodli, že založí svou vlastní firmu. Museli si ale vystačit bez většiny Janouchem navržených modelů hraček, ty zůstaly v družstvu Jas, které na ně vlastnilo práva. Hanzalovi si tak začali vymýšlet nové typy hraček a pokračují s tím stále. "Každý rok přijdeme s něčím novým," řekl Hanzal.

Jejich sortiment se stále rozrůstá a firma tak ve Stráži nad Nežárkou udržuje tradici výroby dřevěných hraček. Družstvo Jas totiž loni zastavilo stroje.

Hanzalovi měli v minulosti až šest zaměstnanců, ale dnes vyrábějí hračky sami. Součástky vznikají v truhlářské dílně, která patří jejich společníkovi, o montáž a ozdobení hraček se starají sami dva.

"Dřív nás na to bylo víc, protože jsme měli mnohem větší odběr," řekl Hanzal. Nyní o hračky z bukového dřeva není takový zájem. Lidé si většinou kupují umělohmotné. "Nebo si pořídí dřevěné hračky vyrobené v Číně. Takové firmy to dokážou vyrobit levněji a my jim nemůžeme konkurovat cenou," uvedla Hanzalová.

Přesto věří, že řemeslo ručně vyráběných dřevěných hraček nevymře. "Lidé si je zase budou chtít kupovat. Jsem přesvědčená o tom, že ta doba se vrátí," dodala Hanzalová.

,

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zapomenutý Čech třikrát přelstil gestapo. Francouzi mu dali válečný kříž

Vratislav Štůla po druhé světové válce nastoupil do služeb OSN. Dvacet let... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za války byl jedním z nejaktivnějších členů československého odboje ve Francii. Převáděl lidi přes hranici, z ilegality...

Nejsme Slované ani Germáni. Češi mají unikátní mix genetických profilů

Mnohé dávné pohanské zvyklosti přežívají dodnes, byť mají spíš kouzlo zábavného... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Čemu vlastně Slované věřili? Byli skutečně beránci? Či si libovali v krvavých rituálech a bojích jako Germáni? Čeho se...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?
Pitný režim kojence: Na co si dát pozor?

Pitný režim vašeho miminka je stejně důležitý jako kvalitní strava. Maminky ale často neví, jak je to s ním u kojenců a batolat. Stačí mateřské...