Sobota 13. srpna 2022, svátek má Alena
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dřevěný 'tahací' kačer stále žije. Potomci pokračují v tradici

Magazín

  17:27
Více než stovku druhů dřevěných hraček vyrábějí manželé Hanzalovi ve Stráži nad Nežárkou na Jindřichohradecku. Jejich firma pokračuje v tradici, kterou založil před více než šedesáti lety otec Anny Hanzalové František Janouch. Ten kdysi navrhl například model populárního dřevěného kačera - hračky, která se proslavila po celém světě.

Model populárního dřevěného kačera - hračky, která se proslavila po celém světě. foto: ČTK

V objektu vedle řeky Nežárky mají nyní Hanzalovi pronajaté prostory, v nichž hračky vznikají. Většina z nich však není jen pro malé děti. "Poměrně velkou cílovou skupinou jsou například teenageři, kteří si to kupují jako určitou recesi nebo ozdobu," řekl Jan Hanzal.

Často si dřevěné výrobky pořizují i zahraniční turisté. Podle Hanzala pro ně hračky symbolizují suvenýr z cizí země. "Turisté si je kupují především v Praze," uvedl.

Dřevěné hračky z dílny manželé Anny (na snímku) a Jana Hanzalových ve Stráži nad Nežárkou na Jindřichohradecku.

Výroba dřevěných hraček má ve Stráži nad Nežárkou letitou tradici. Janouch tu v roce 1946 založil družstvo Jas (Janouch a spol.), které později vyrábělo hračky pro řadu zemí v celém světě. Janouch v družstvu pracoval jako návrhář a v sedmdesátých letech minulého století na jeho místo nastoupila jeho dcera Anna Hanzalová. "Táta mi hlavně v začátcích hodně pomáhal, dřevěné hračky pro něj byly celý jeho život," řekla.

Na začátku devadesátých let se Hanzalovi rozhodli, že založí svou vlastní firmu. Museli si ale vystačit bez většiny Janouchem navržených modelů hraček, ty zůstaly v družstvu Jas, které na ně vlastnilo práva. Hanzalovi si tak začali vymýšlet nové typy hraček a pokračují s tím stále. "Každý rok přijdeme s něčím novým," řekl Hanzal.

Jejich sortiment se stále rozrůstá a firma tak ve Stráži nad Nežárkou udržuje tradici výroby dřevěných hraček. Družstvo Jas totiž loni zastavilo stroje.

Hanzalovi měli v minulosti až šest zaměstnanců, ale dnes vyrábějí hračky sami. Součástky vznikají v truhlářské dílně, která patří jejich společníkovi, o montáž a ozdobení hraček se starají sami dva.

"Dřív nás na to bylo víc, protože jsme měli mnohem větší odběr," řekl Hanzal. Nyní o hračky z bukového dřeva není takový zájem. Lidé si většinou kupují umělohmotné. "Nebo si pořídí dřevěné hračky vyrobené v Číně. Takové firmy to dokážou vyrobit levněji a my jim nemůžeme konkurovat cenou," uvedla Hanzalová.

Přesto věří, že řemeslo ručně vyráběných dřevěných hraček nevymře. "Lidé si je zase budou chtít kupovat. Jsem přesvědčená o tom, že ta doba se vrátí," dodala Hanzalová.

Autoři: ,

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?
Léto venku s eMiminem: Na co se těšit v 6. soutěžním týdnu?

Léto venku s eMiminem je tady! Každý týden budeme soutěžit o fantastické ceny v celkové hodnotě 298.000 Kč. Sdílejte své letní zážitky, hodnoťte...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat