Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Dřevěný 'tahací' kačer stále žije. Potomci pokračují v tradici

Magazín

  17:27
Více než stovku druhů dřevěných hraček vyrábějí manželé Hanzalovi ve Stráži nad Nežárkou na Jindřichohradecku. Jejich firma pokračuje v tradici, kterou založil před více než šedesáti lety otec Anny Hanzalové František Janouch. Ten kdysi navrhl například model populárního dřevěného kačera - hračky, která se proslavila po celém světě.

Model populárního dřevěného kačera - hračky, která se proslavila po celém světě. foto: ČTK

V objektu vedle řeky Nežárky mají nyní Hanzalovi pronajaté prostory, v nichž hračky vznikají. Většina z nich však není jen pro malé děti. "Poměrně velkou cílovou skupinou jsou například teenageři, kteří si to kupují jako určitou recesi nebo ozdobu," řekl Jan Hanzal.

Často si dřevěné výrobky pořizují i zahraniční turisté. Podle Hanzala pro ně hračky symbolizují suvenýr z cizí země. "Turisté si je kupují především v Praze," uvedl.

Dřevěné hračky z dílny manželé Anny (na snímku) a Jana Hanzalových ve Stráži nad Nežárkou na Jindřichohradecku.

Výroba dřevěných hraček má ve Stráži nad Nežárkou letitou tradici. Janouch tu v roce 1946 založil družstvo Jas (Janouch a spol.), které později vyrábělo hračky pro řadu zemí v celém světě. Janouch v družstvu pracoval jako návrhář a v sedmdesátých letech minulého století na jeho místo nastoupila jeho dcera Anna Hanzalová. "Táta mi hlavně v začátcích hodně pomáhal, dřevěné hračky pro něj byly celý jeho život," řekla.

Na začátku devadesátých let se Hanzalovi rozhodli, že založí svou vlastní firmu. Museli si ale vystačit bez většiny Janouchem navržených modelů hraček, ty zůstaly v družstvu Jas, které na ně vlastnilo práva. Hanzalovi si tak začali vymýšlet nové typy hraček a pokračují s tím stále. "Každý rok přijdeme s něčím novým," řekl Hanzal.

Jejich sortiment se stále rozrůstá a firma tak ve Stráži nad Nežárkou udržuje tradici výroby dřevěných hraček. Družstvo Jas totiž loni zastavilo stroje.

Hanzalovi měli v minulosti až šest zaměstnanců, ale dnes vyrábějí hračky sami. Součástky vznikají v truhlářské dílně, která patří jejich společníkovi, o montáž a ozdobení hraček se starají sami dva.

"Dřív nás na to bylo víc, protože jsme měli mnohem větší odběr," řekl Hanzal. Nyní o hračky z bukového dřeva není takový zájem. Lidé si většinou kupují umělohmotné. "Nebo si pořídí dřevěné hračky vyrobené v Číně. Takové firmy to dokážou vyrobit levněji a my jim nemůžeme konkurovat cenou," uvedla Hanzalová.

Přesto věří, že řemeslo ručně vyráběných dřevěných hraček nevymře. "Lidé si je zase budou chtít kupovat. Jsem přesvědčená o tom, že ta doba se vrátí," dodala Hanzalová.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!