4. prosince 2011 13:37 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Druhá adventní neděle: čas nařezat barborky

Nastal čas nařezat barborky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nastal čas nařezat barborky | foto: Reprofoto

PRAHA Nastala druhá adventní neděle, tím i čas zapálit druhou svíčku na adventních věncích. Na dnešek současně připadá i svátek Barbory. V tento den si podle lidové tradice řežou dívky, které se chtějí vdát, větvičky třešně, jabloně, slivoně nebo zlatého deště. Když jim do Vánoc vykvetou, měly by prý mít o štěstí postaráno.

Advent, který začal minulou neděli, je obdobím velkého očekávání a nadějí, že Bůh splnil svá přislíbení daná už starozákonním věřícím a poslal Ježíše Krista na svět. O adventu by si lidé měli dát do pořádku své svědomí ve vztahu k Bohu i k druhým lidem a šířit kolem sebe naději a radost. Dříve se dodržoval i půst.

Svatá Barbora

Panenská mučednice svatá Barbora, které podle legendy setnul mečem hlavu vlastní otec, je v katolické tradici patronkou horníků, sedláků, zedníků a řady dalších profesí, ale též zajatců, umírajících i hrobníků.

Věřící ji považují rovněž za ochránkyni před bouřkou, ohněm, horečkou či morem.

V současnosti má však adventní doba dvě tváře. Místo ztišení, klidu, rozjímání a očekávání svátků ho nyní spíše symbolizují předvánoční shon za dárky a nervózní lidé. Takzvané bronzové neděle tak mnoho obchodů využívá k prodlouženým otevíracím hodinám.

Kromě třešňových větviček se může do váziček dát také meruňka, broskvoň, slivoň, zlatý déšť či kdoulovec.

 Kdo si dnes nevzpomene větvičku uříznout a chce dosáhnout požadovaného účinku později, měl by podle floristů do vody přidat pár kapek čpavku. Důležité je podle nich také větvičky nařezat šikmými řezy a vázu s vodou postavit do chladné místnosti; do vyhřátého pokoje ji ženy mohou přenést až krátce před Štědrým dnem.

Čtyřtýdenní adventní doba skončí se západem slunce o Štědrém večeru. Slovo advent pochází z latinského slova adventus - příchod. Pro křesťany advent představuje očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození, na Vánoce.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz