Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Duch, nebo podvrh?

Hrad Tantallon, na kterém se zjevuje tajemná postava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrad Tantallon, na kterém se zjevuje tajemná postava | foto: Reprofoto

Ve Skotsku řeší záhadu, která přinejmenším zvedne zájem o tamní hrady. Jde o tajemnou postavu, která hledí z okna věže zříceniny hradu Tantallon a vzhledem připomíná středověkého urozence. Záhadný muž se objevil na fotografii, kterou v areálu hradu pořídil loni v květnu turista Christopher Aitchison.

"Nevěděl jsem, že v tom okně někdo je," citoval Aitchisona deník The Sun. "Zjistil jsem to, až když jsem si doma prohlížel hotové fotky."

Snímek už byl podroben odborné expertíze, a ta vyloučila, že jde o podvrh. Přesněji, vyloučila, že by si s fotografií někdo "pohrál" a upravil ji s pomocí počítače. Vyloučeno i je i druhé možné vysvětlení, a totiž že se v areálu zříceniny konala nějaká show v dobových kostýmech. To Aitchisonovi potvrdili lidé ze správy hradu.

Detail snímku odhaluje, že má muž kolem krku zelené okruží. Oblečením podle expertů zapadá tak do 15. století.

"Vypadá to, jako by na sobě měl dobový kostým," řekl televizi CNN Richard Wiseman, který přednáší psychologii na univerzitě v Hertfordshire a paranormální jevy studuje jako koníčka. "Je to bezesporu záhada. Průvodce v dobových kostýmech najdete všude, jen ne na hradu Tantalone," pokračoval a dodal: "Jedno z možných vysvětlení je, že jde o jednoho z návštěvníků, jehož vzezření zkreslilo světlo a zvětšení detailu."

Hrad Tantallon byl vystavěn ve 14. století, v roce 1651 jej dobyl a pobořil Oliver Cromwell.Další podobné fotografie jsou k vidění na webu http://www.scienceofhauntings.com/

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit
Otestujte s námi balíček kosmetiky JOHNSON’S Cottontouch™? Stačí se přihlásit

Vyzkoušejte s námi kosmetickou řadu Cottontouch™, která je určena pro novorozence od 1. dne života. Miminko se s ní bude cítit jako v bavlnce, protože obsahuje pravou bavlnu a díky speciální receptuře se snadno oplachuje i vstřebává.