Čtvrtek 23. května 2024, svátek má Vladimír
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Duch, nebo podvrh?

Magazín

  11:56
Ve Skotsku řeší záhadu, která přinejmenším zvedne zájem o tamní hrady. Jde o tajemnou postavu, která hledí z okna věže zříceniny hradu Tantallon a vzhledem připomíná středověkého urozence. Záhadný muž se objevil na fotografii, kterou v areálu hradu pořídil loni v květnu turista Christopher Aitchison.

Hrad Tantallon, na kterém se zjevuje tajemná postava foto: Reprofoto

"Nevěděl jsem, že v tom okně někdo je," citoval Aitchisona deník The Sun. "Zjistil jsem to, až když jsem si doma prohlížel hotové fotky."

Snímek už byl podroben odborné expertíze, a ta vyloučila, že jde o podvrh. Přesněji, vyloučila, že by si s fotografií někdo "pohrál" a upravil ji s pomocí počítače. Vyloučeno i je i druhé možné vysvětlení, a totiž že se v areálu zříceniny konala nějaká show v dobových kostýmech. To Aitchisonovi potvrdili lidé ze správy hradu.

Detail snímku odhaluje, že má muž kolem krku zelené okruží. Oblečením podle expertů zapadá tak do 15. století.

"Vypadá to, jako by na sobě měl dobový kostým," řekl televizi CNN Richard Wiseman, který přednáší psychologii na univerzitě v Hertfordshire a paranormální jevy studuje jako koníčka. "Je to bezesporu záhada. Průvodce v dobových kostýmech najdete všude, jen ne na hradu Tantalone," pokračoval a dodal: "Jedno z možných vysvětlení je, že jde o jednoho z návštěvníků, jehož vzezření zkreslilo světlo a zvětšení detailu."

Hrad Tantallon byl vystavěn ve 14. století, v roce 1651 jej dobyl a pobořil Oliver Cromwell.Další podobné fotografie jsou k vidění na webu http://www.scienceofhauntings.com/

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!