20. května 2009 14:19 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dům Bergmana jde do dražby

Ingmar Bergman na snímku z roku 2003. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ingmar Bergman na snímku z roku 2003. | foto: ČTK

Dům legendárního švédského režiséra, spisovatele a dramatika Ingmara Bergmana, který si postavil sám na ostrově na jihovýchodě Švédska, byl dán do dražby.

Oznámila to Christie's Great Estates, pobočka aukční síně zabývající se luxusními nemovitostmi. Od pondělí je možno podávat nabídky na koupi domu ležícího na ostrově Farö v Baltském moři, jehož cena se odhaduje na tři až čtyři miliony eur (81 až 108 milionů Kč).

Dům, který si postavil Ingmar Bergman.

O nemovitost projevilo zájem již několik potenciálních kupců, uvedl ředitel pobočky pro Evropu Joachim Wrang Widen. Nemovitost postavenou na břehu moře v typicky bergmanovské, švédské krajině s dunami, borovicemi a skalami tvoří čtyři domy. V jednom z nich je režisérovo soukromé kino.

Hlavní budova je protažená do délky, je dřevěná a spíše rustikální. Lze ji spatřit ve filmu Scény z manželského života, jednom z Bergmanových nejznámějších.

Do tohoto místa se Ingmar Bergman zamiloval v roce 1960 při natáčení na ostrově. Dal zde postavit dům, který byl dokončen v roce 1967. Švédská nadace, která se věnuje jeho kinematografickému dědictví, chce nemovitost koupit a snaží se získat peníze, aby tu založila centrum zasvěcené filmaři. Její zástupci však švédskému tisku sdělili, že na to nemají dost financí. Dům nyní vlastní Bergmanovi dědici.

Ingmar Bergman zemřel 30. července 2007 ve věku 89 let. Jeho umělecká dráha pokrývá celou druhou polovinu minulého století. Natočil téměř 50 snímků, mezi něž patří Lesní jahody (1957), Šepoty a výkřiky (1972), Scény z manželského života (1974), Podzimní sonáta (1978) či Fanny a Alexandr (1982)a Saraband (2003).

ČTK

Najdete na Lidovky.cz