Čtvrtek 2. dubna 2020svátek má Erika 11 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Dům večírků z Velkého Gatsbyho byl stržen

Dům, který inspiroval spisovatele Fitzgeralda k napsání románu Velký Gatsby, byl srovnán se zemí. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dům, který inspiroval spisovatele Fitzgeralda k napsání románu Velký Gatsby, byl srovnán se zemí. | foto: Reuters

NEW YORK Dům, který amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda inspiroval v roce 1925 k napsání románu Velký Gatsby, byl srovnán se zemí. A zatímco podle nynějšího majitele, podnikatele Berta Brodskyho dům jednoduše "přežil svou dobu", podle spisovatelky a historičky Moniky Randallové jeho stržením Amerika ztratila živoucí část historie, napsal zpravodajský server CNN.

Dům v Sands Point byl postaven v roce 1902 na severozápadním břehu ostrova Long Island a stal se dějištěm některých z nejpompéznějších večírků té doby, jichž se mimo jiné účastnil Albert Einstein, bratři Wrightové, finančník J.P. Morgan, Rockefellerovi či Oscar Wilde.

Dům, který inspiroval spisovatele Fitzgeralda k napsání románu Velký Gatsby, byl srovnán se zemí.

V sobotu ale začala demolice sídla, které má na pozemku nahradit pět domů, každý v hodnotě zhruba deset milionů. "Pocházel z jiné doby," řekl Brodsky, který dům koupil v roce 2004 za 17,5 milionu dolarů. "Je to škoda, ale časem se přežil," dodal s tím, že žít v sídle by stálo milion dolarů ročně.

Bagry se připravují ke stržení domu, který inspiroval spisovatele Fitzgeralda k napsání románu Velký Gatsby.

"Nikdo nechce utrácet tolik peněz, aby žil v takové nádheře," vysvětlil.

Brodskyho původní záměr byl žít s manželkou v domě s tím, že by si jeho čtyři děti postavily své domy na okolním pozemku. Když k tomu jeho potomci neprojevili ochotu, pokusil se sídlo změnit v domov důchodců pro sebe, manželku a starší přátele z komunity, ale to nepovolila místní správa.

Dům, který inspiroval Fitzgeralda k románu Velký Gatsby, byl srovnám se zemí.

Sídlo zahrnovalo tenisový kurt, dvě soukromé pláže, sedmdesátimetrový bazén, kulečníkový sál, skleník, stáje pro koně, francouzské zahrady a celé patro pro služebnictvo. "Byl to obrovský, okázalý dům a v téhle době lidé nemají zájem o sídlo na 15 akrech se všemi daněmi a městskými poplatky," dodal Brodsky.

Podle americké historičky představoval dům část amerických dějin.

Spisovatel Fitzgerald žil nedaleko a účastnil se večírků v sídle. Podle historičky Randallové si přál být součástí podobného životního stylu a dům ho inspiroval k napsání slavného románu. "Nebyl to nejúžasnější dům, ale představoval dějiny," dodala Randallová. "Je naprosto příšerné, že byl zničen."Román Francise Scotta Fitzgeralda, jehož se dosud každoročně po celém světě prodá na 400.000 výtisků, byl šestkrát zfilmován; určitě nejslavnější verzi natočil v roce 1974 režisér Jack Clayton s Miou Farrowovou a Robertem Redfordem v hlavních rolích. S úspěchem se film promítal i v československých kinech.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?
TEST: Jaká je kosmetika od Nivea Baby?

Dvacet maminek mělo možnost vyzkoušet šetrnou kosmetiku od Nivea Baby, která je určena těm nejmenším do 3 let. Jak dětem vyhovoval micelární gel a krém proti opruzeninám? A sáhly by maminky po této kosmetice znovu?