Pondělí 24. června 2024, svátek má Jan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Egyptské Údolí králů otevřelo sarkofágy

Magazín

  8:38
LUXOR - Archeologové otevřeli v Údolí králů, o němž se vědci domnívali, že je již "prázdné", první hrobku od objevení Tutanchamona v roce 1922. Obsahem nálezu jsou hlavně zbytky balzamovacích nástrojů a šperků.
Vykopávky.

Vykopávky. foto: Lidové noviny

Vzhledem k blízkosti Tutanchamonovy hrobky je možné, že patřila jeho matce.
"Je to daleko lepší, než kdybychom nalezli mumii. Je to poklad," neskrývala své nadšení z nálezu vedoucí archeologického týmu Nadja Lokmaová. "Prozradí nám to víc o náboženských rostlinách a bylinách, které používali starověcí Egypťané, co nosili, jak to tkali a jak balzamovali mrtvé," řekla agentuře AP.

Hrobku, jejíž stáří se odhaduje na více než 3000 let, objevili náhodou loni v únoru američtí archeologové během prací na sousedních vykopávkách. Teprve až dnes mohli vědci do 2,5 metru široké a 4,5 metru vysoké pohřební místnosti vstoupit.

Termiti a nejspíš také vykradači hrobů však poničili pohřební schránky natolik, že archeologům zabere několik měsíců, než je budou moci z hrobky vyzvednout.
Lokmaová věří, že hieroglyfy nalezené na stěnách pomohou objasnit, komu byly sarkofágy určeny a kde jsou těla uložena.

Zahí Havás, vedoucí egyptské rady pro starožitnosti, se domnívá, že hrobka mohla patřit matce Tutanchamona, panovníka 18. dynastie, který žil ve 14. století před naším letopočtem. "Dávalo by to smysl. Jeho hrobka je tak blízko této, jakoby chtěl být pochován vedle své matky," vysvětluje Havás staroegyptskou tradici pohřbívat rodinné příslušníky blízko u sebe.

Ostatní hrobky členů Tutanchamonovy rodiny už archeologové lokalizovali. Objev této hrobky vyvrátil mýtus, že Údolí králů již neskrývá žádné starověké pozůstatky. Pouštní oblast u jihoegyptského Luxoru využívali panovníci Nové říše, královny a vysocí úředníci jako pohřebiště v období 1500 až 1000 let před naším letopočtem.

Ačkoli se tento nález nedá srovnat se zlatým pokladem, který byl před 84 lety nalezen v hrobě Tutanchamona, Havás věří, že opět pomůže zvýšit zájem turistů o Egypt.

Autoři: ,
Témata: Tutanchamon, Egypt

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!