31. května 2007 10:56 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Eichmann alias Klement

Dokument s razítkem argentinského generálního konzula, s jehož pomocí Adolf Eichmann (1906-1962) uprchl v roce 1950 do Argentiny, vystavil Červený kříž v italském Janově. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dokument s razítkem argentinského generálního konzula, s jehož pomocí Adolf Eichmann (1906-1962) uprchl v roce 1950 do Argentiny, vystavil Červený kříž v italském Janově. | foto:  Šimon, Lidové noviny

BUENOS AIRES Argentinský student objevil pas, s nímž se do této jihoamerické země v roce 1950 dostal nacistický válečný zločinec Adolf Eichmann.

Dokument vystavil Červený kříž v italském Janově na falešné jméno Ricardo Klement. Napsala o tom britská zpravodajská stanice BBC. Student doklad náhodou našel mezi soudními dokumenty, když shromažďoval podklady pro svou esej o Eichmannově dopadení izraelskými tajnými silami.„Eichmannův pas se připojí k výstavě fotografií, dopisů, majetku a ústního svědectví těch, kteří přežili věznění v nacistických koncentračních táborech,“ uvedl Mario Feferbaum, prezident Nadace památky obětí holokaustu. Průkaz je od úterka k vidění v buenosaireském Muzeu holokaustu. Obsahuje mimo jiné i nacistův otisk prstu v červeném inkoustu a fotografii obrýleného plešatícího Eichmanna v košili, světlém saku a motýlku.
 
Dobře zachovaný pas je důkazem toho, jak snadné bylo pro válečné zločince získat zfalšované doklady, změnit si jméno a dostat se přes oceán do Argentiny. Mezinárodní výbor Červeného kříže včera přiznal, že vydáním pasu Eichmannovi umožnil únik z Evropy. Obdobně umožnil utéct i dalším nacistickým zločincům, mimo jiné Josefu Mengelemu a Klausi Barbiemu. „V důsledku druhé světové války byly v pohybu velké masy obyvatel, které neměly žádné dokumenty. MVČK nedisponoval žádným vyšetřovacím systémem, kterým by prověřoval jejich identitu,“ uvedl mluvčí MVČK Vincent Lusser.


Více informací najdete v dnešních Lidových novinách.

Ik, tpa, ČTK

Najdete na Lidovky.cz