Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Eurosong vyhrál ruský Dima Bilan

Vítěz letošní soutěže Eurovision Song Contest Dima Bilan z Ruska se slavným krasobruslařem Jevgenijem Pljuščenkem, který během Bilanova zpěvu na pódiu bruslil. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vítěz letošní soutěže Eurovision Song Contest Dima Bilan z Ruska se slavným krasobruslařem Jevgenijem Pljuščenkem, který během Bilanova zpěvu na pódiu bruslil. | foto: AFP

BĚLEHRAD Soutěž Eurovision Song Contest letos vyhrál ruský zpěvák Dima Bilan s písní Believe. Rozhodli o tom diváci z evropských zemí, kteří v sobotu večer sledovali přímý televizní přenos. Bilan patřil mezi favority, předloni skončil ve stejné soutěži druhý.

Populární ruský interpret, s nímž spolupracuje i americký hudebník Timbaland, se z vítězství radoval společně s krasobruslařským šampionem Jevgenijem Pljuščenkem, který během jeho zpěvu bruslil na podiu.

Šestadvacetiletý ruský zpěvák s velký náskokem porazil ukrajinskou zpěvačku Ani Lorakovou s písní Shady Lady, na třetím místě skončila řecká zpěvačka Kalomira s písní Secret Combination. Bilan dostal 272 bodů, Loraková 230 a Kalomira 218.

Bilan je prvním ruským zpěvákem, který Eurovision Song Contest vyhrál. K jeho triumfu přispěly hlasy diváků z několika postsovětských republik. Diváci nemohli hlasovat pro reprezentanty své země.

Uvozovky dolníBilan je prvním ruským zpěvákem, který Eurovision Song Contest vyhrál.Uvozovky horní

Soutěž, která se koná každý rok, patří k nejsledovanějším televizním přehlídkám populární hudby v Evropě. Přestože je často kritizována jako přehlídka kýčovité hudby, sleduje ji přes 100 milionů lidí. Finále v sobotu vysílala i Česká televize na svém prvním programu. Čeští diváci poslali nejvíce hlasů arménské zpěvačce Sirusho.

Během večera vystoupil například i známý představitel balkánské hudby Goran Bregovi† se svým orchestrem, na podiu se objevil i slavný srbský basketbalista Vlade Divac.

Mezinárodního klání se letos zúčastnilo 43 zpěváků a skupin, včetně české zástupkyně Terezy Kerndlové. Té se ale do finálové pětadvacítky s písní Have Some Fun postoupit nepodařilo.

Finále měla automaticky jisté pětice zemí - pořadatelské Srbsko a velká evropská čtyřka - Británie, Španělsko, Francie a Německo. Kvůli velkému počtu soutěžících se poprvé konala dvě semifinálová kola, z každého postoupilo deset adeptů.

Loňský ročník vyhrála srbská zpěvačka Marija Serifovičová s baladou Molitva (Modlitba). Letošní finále se proto konalo v Bělehradě. Srbsko se pořadatelství chopilo zároveň jako možnosti zviditelnit se jako součást Evropy po letech mezinárodní izolace způsobené režimem Slobodana Miloševiče. Soutěž do srbské metropole přilákala podle odhadů agentury AP na 15.000 návštěvníků.

Fanoušci z celého světa
Někteří přijeli své favority podpořit až z Austrálie. "I když se má země neúčastní, jsem velkým fanouškem Eurovize. Fandím Turecku, Švédsku a Portugalsku," řekl agentuře AFP jednadvacetiletý Australan Simon Carson.

Představitelé Bělehradu se snažili udělat vše pro to, aby město bylo pro cizince co nejpřitažlivější. Na různých místech byly informační stánky, ulice zdobily jako při novoročních oslavách svítící girlandy.

Historické budovy byly barevně osvětleny. Pro ty, kteří se nedostali do velké sportovní haly, byla před radnicí připravena velkoplošná obrazovka. 

Pod názvem Velká cena Eurovize se soutěž konala poprvé v roce 1956. Mezi její nejslavnější vítěze patří švédská skupina ABBA, která vyhrála v roce 1974, či Kanaďanka Céline Dionová, která v roce 1988 reprezentovala Švýcarsko.

Nejúspěšnější zemí je Irsko, které soutěž Eurovize vyhrálo sedmkrát, letos se ale do finále nedostalo.

České kolo soutěže, které je označováno jako Eurosong, se poprvé konalo loni. Čeští diváci poslali do mezinárodního klání rockovou skupinu Kabát, která se ale, stejně jako Kerndlová, do velkého finále nedostala.

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Podání ruky (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Podání ruky (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Podání ruky (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho
Otestováno dětmi: Kniha plná pohádek a známých postaviček od Disneyho

Oblíbené postavičky od Disneyho, jako jsou Minnie a Mickey Mouse, ožívají v knížce s příběhy na dobrou noc. Jak se líbí dětem a pomáhají jim usnout?