Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ewa Farna i Jožin z bažin

Magazín

  8:55
PRAHA - Multimediální mobilní telefon iPhone, televizní seriál Ošklivka Katka, kauza poslance Jana Moravy a písničkář Jaromír Nohavica včetně své problematické minulosti. Tyto věci spojuje jediné – umístění vysoko v žebříčcích české verze internetového vyhledávače Google.
Jeho provozovatelé včera zveřejnili v rámci projektu s příznačným názvem Zeitgeist nejvyhledávanější slova za rok 2008. Dlouhodobě zde i nadále převládají hudební soubory mp3, hry a archiv amatérských i profesionálních videozáběrů YouTube.

Přesto zde došlo k řadě zajímavých změn. Největšími „skokany“ se pro tento rok v Česku stalo vyhledávání filmů on-line a již zmiňovaný iPhone. Mezi dalšími položkami hledanými častěji oproti minulému roku se vyskytla například pražská čipová karta opencard určená pro veřejnou dopravu i další služby, stránka osobních profilů Facebook či internetová aukční síň Aukro. A na sedmé místo „skokanů“ pronikla i Ošklivka Katka.

„Je zajímavé vidět, kolik zábavy vyhledávač Google českým uživatelům přináší. Na druhé straně stoupá zájem o praktické informace, jakými jsou hlavně mapy, lokální vyhledávání nebo hledání práce,“ uvedla marketingová manažerka Google ČR Kateřina Holcmanová.
Nejhledanějším výrazem ve spojení s heslem „české“ byla Česká televize. Hned za ní skončila pravidla českého pravopisu a česká hymna. Mezi sporty v ČR nadále kraloval fotbal a hokej. V těsném závěsu se ale objevil golf.

Mezi politickými a společenskými kauzami české „surfaře“ nejvíce zajímala kauza soudce Jiřího Berky, moderátora Leoše Mareše a politika Jiřího Čunka. A objevil se zde i výše zmiňovaný Jaromír Nohavica, a to na pátém místě.

Palinová porazila Obamu
Lépe si tento písničkář obviňovaný ze spolupráce s komunistickou StB vedl v žebříčku hledaných umělců, kde jej předběhla jedině Ewa Farna. Za kuriózní může být považován pohled do polských žebříčků. Zde se totiž mezi nově hledanými výrazy na pátém místě umístil Jožin z bažin zpěváka Ivana Mládka, který se po letech dočkal popularity i u našich severních sousedů.

V celosvětovém žebříčku si mezi „skokany“ nejlépe vedla neúspěšná kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová, která alespoň zde porazila hlavního vítěze voleb Baracka Obamu.

Žebříček „Zeitgeist“, v překladu „duch doby“, je připravován každý rok. V Česku je Google druhým nejpopulárnějším vyhledávačem, před ním je Seznam.
Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat