Sobota 13. dubna 2024, svátek má Aleš
130 let

Lidovky.cz

Ewa Farna i Jožin z bažin

Magazín

  8:55
PRAHA - Multimediální mobilní telefon iPhone, televizní seriál Ošklivka Katka, kauza poslance Jana Moravy a písničkář Jaromír Nohavica včetně své problematické minulosti. Tyto věci spojuje jediné – umístění vysoko v žebříčcích české verze internetového vyhledávače Google.
Jeho provozovatelé včera zveřejnili v rámci projektu s příznačným názvem Zeitgeist nejvyhledávanější slova za rok 2008. Dlouhodobě zde i nadále převládají hudební soubory mp3, hry a archiv amatérských i profesionálních videozáběrů YouTube.

Přesto zde došlo k řadě zajímavých změn. Největšími „skokany“ se pro tento rok v Česku stalo vyhledávání filmů on-line a již zmiňovaný iPhone. Mezi dalšími položkami hledanými častěji oproti minulému roku se vyskytla například pražská čipová karta opencard určená pro veřejnou dopravu i další služby, stránka osobních profilů Facebook či internetová aukční síň Aukro. A na sedmé místo „skokanů“ pronikla i Ošklivka Katka.

„Je zajímavé vidět, kolik zábavy vyhledávač Google českým uživatelům přináší. Na druhé straně stoupá zájem o praktické informace, jakými jsou hlavně mapy, lokální vyhledávání nebo hledání práce,“ uvedla marketingová manažerka Google ČR Kateřina Holcmanová.
Nejhledanějším výrazem ve spojení s heslem „české“ byla Česká televize. Hned za ní skončila pravidla českého pravopisu a česká hymna. Mezi sporty v ČR nadále kraloval fotbal a hokej. V těsném závěsu se ale objevil golf.

Mezi politickými a společenskými kauzami české „surfaře“ nejvíce zajímala kauza soudce Jiřího Berky, moderátora Leoše Mareše a politika Jiřího Čunka. A objevil se zde i výše zmiňovaný Jaromír Nohavica, a to na pátém místě.

Palinová porazila Obamu
Lépe si tento písničkář obviňovaný ze spolupráce s komunistickou StB vedl v žebříčku hledaných umělců, kde jej předběhla jedině Ewa Farna. Za kuriózní může být považován pohled do polských žebříčků. Zde se totiž mezi nově hledanými výrazy na pátém místě umístil Jožin z bažin zpěváka Ivana Mládka, který se po letech dočkal popularity i u našich severních sousedů.

V celosvětovém žebříčku si mezi „skokany“ nejlépe vedla neúspěšná kandidátka na viceprezidentku Sarah Palinová, která alespoň zde porazila hlavního vítěze voleb Baracka Obamu.

Žebříček „Zeitgeist“, v překladu „duch doby“, je připravován každý rok. V Česku je Google druhým nejpopulárnějším vyhledávačem, před ním je Seznam.
Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!