Neděle 28. května 2023, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Magazín

Exotika českých pastvin. Antilopy a pštrosi nejsou jediné druhy, které už dnes běžně potkáte


Mnoho pštrosích farem zkrachovalo, ta ve středočeském Čenkově má za sebou čtvrt století úspěšné existence | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Premium
Na tuzemských pastvinách se obvykle prohánějí tradiční hospodářská zvířata – krávy, ovce, kozy. Stále častěji ale při toulkách venkovem můžete narazit i na druhy neobvyklé: místo v ohradách si našli pštrosi, antilopy, lamy i bizoni či sobi.

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Vyzkoušet 10 dní zdarma

Farmy s různými druhy zvířat, malé i velké, najdeme už dnes po celé zemi. Kromě typicky domácích tvorů nebo těch, kteří jsou běžní v našich lesích jako jeleni či daňci, jsou to také jiní kopytníci typu bizonů či sobů. Nedaleko jihočeského Orlíku například provozují buvolí farmu, zatím jedinou v republice, prodávají tu buvolí mléko a další produkty z něj. Ve východních Čechách lze narazit na unikátní chov sobů.

V minulosti tu byly i některé ještě kurióznější podniky – například pokus o krokodýlí farmu na jihu Moravy. Měla být napojená na chov a porážku drůbeže, jež by byla krmením pro plazy, a jejím výstupem měl být prodej krokodýlího masa a krokodýlí kůže na místě. K tomu nakonec nedošlo, za krachem plánů stála změna vlastníka a nejspíš i malý zájem Čechů o pojídání krokodýlů.

Tento text je součástí prémiového obsahu pro předplatitele

Dočtěte článek až do konce

Jako člen navíc:

  • Máte k dispozici více jak 30 000 prémiových textů na Lidovky.cz, iDNES.cz a Expres.cz
  • Získáte přístup ke všem našim novinám a časopisům online a zdarma
  • Přednostně pořídíte vstupenky na koncerty v síti Ticketportal a mnohem více
Máte už aktivní předplatné? Přihlásit se
Autor: