Pátek 14. června 2024, svátek má Roland
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Faraonův tragický pád

Magazín

  11:14
KÁHIRA/PRAHA - Záhadná smrt Tutanchamona, chlapce, který vládl v Egyptě před více než třemi tisíci lety, je možná vyřešena. Vědci přišli na to, že zřejmě spadl z rychle jedoucího vozu při lovu.

Mumie faraona Tutanchamona foto: AFP

Spekulace ohledně Tutanchamonovy smrti vyvstaly v okamžiku objevení jeho nevyloupené hrobky v roce 1922 archeologem Howardem Carterem. Jeho mumii odkryl až o tři roky později. Díky těmto nálezům víme o tomto egyptském vládci více než o ostatních faraonech. Rentgenové paprsky mumie v roce 1968 odhalily oteklinu na spodní části lebky, z čehož vědci usoudili, že panovník zemřel následkem rány do hlavy. Novější studie využívající modernějších technologií ukázaly, že si pravděpodobně těsně před smrtí zlomil nohu nad kolenem, což asi vedlo ke smrtelné otravě krve. Deník Independent napsal, že podle nejnovějších poznatků mu poranění způsobil pád z vozu během lovecké soutěže.

Král nezemřel násilnou smrtí

„Nebyl zavražděn, jak si mnoho lidí myslí. Měl nehodu, když lovil v poušti. Zlomeninu levé nohy utrpěl následkem pádu z vozu, což bylo podle mého názoru příčinou jeho smrti,“ řekl deníku známý egyptolog Zahi Hawass.

 Mnoho historiků dodneška předpokládalo, že bylo s Tutanchamonem v jeho době zacházeno jako s křehkým dítkem, které je hýčkáno a chráněno před jakýmkoli fyzickým nebezpečím. Doktorka Nadia Lokmaová z muzea v Káhiře řekla, že nejnovější analýza egyptských vozů, které se našly v hrobkách faraonů, objevila, že vozy nesloužily jen ke slavnostním obřadům, ale že jsou na nich znatelné známky používání. Stejně tak nalezené šípy z hrobek vypadají opotřebovaně. „Tyto vozy sloužily k lovu, nikoli k boji. Z jejich stavu lze usoudit, že byly používány v běžném životě,“ řekla doktorka.

 Šaty nalezené v Tutanchamonově hrobce, které jsou uložené ve sklepení muzea v Káhiře potvrzují, že mladík mohl vůz sám řídit. Jedna část oděvu je speciálně uzpůsobený korzet, který měl za úkol chránit břišní oblast jezdce proti otřesům vozu a také v případě nehody. Posledním důkazem o příčině jeho skonu je květinový věnec, který měla mumie kolem krku. Botanici objevili, že se jedná o chrpu a rmen a ve chvíli pohřbu byly tyto květiny čerstvé. „Chrpa a rmen na věnci kvetly v březnu a dubnu, což nám prozrazuje období, ve kterém byl Tutanchamon pohřben,“ řekl listu botanik Nigel Hepper. Protože květiny mohly být nasbírány od poloviny března do konce dubna a proces mumifikace trval 70 dní. Tutanchamon zemřel v prosinci nebo lednu, což odpovídá lovecké sezoně v polovině zimy.

Mumie bude poprvé vystavena

Agentura Reuters uvedla, že veřejnost bude mít poprvé možnost spatřit skutečné tělo faraona a tvář bez masky v předsálí jeho hrobky v Údolí králů. Je to unikátní příležitost spatřit mumii tohoto 19letého panovníka, kterého takto viděla zatím jen hrstka vědců. Ve stejném termínu bude v Londýně otevřena Tutanchamonova výstava.

Autoři: