Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Fascinace „princeznou srdcí“ trvá

LONDÝN Britové si dnes připomínají desáté výročí tragické smrti princezny Diany. Královská rodina uctí její památku na slavnostní vzpomínkové mši, která se koná v centru Londýna.

Obřadu se zúčastní královna Alžběta II., její syn a Dianin bývalý manžel princ Charles a synové Charlese a Diany princové William a Harry. Ti během bohoslužby přečtou modlitby, které jim pro tuto příležitost napsal arcibiskup z Canterbury Rowan Williams, který je hlavou anglikánské církve. Mezi pozvanými více než pěti sty hosty je i premiér Gordon Brown a jeho předchůdce Tony Blair, který Dianu poprvé nazval „princeznou lidských srdcí“.

Rozpaky a leckde i pohoršení vzbuzovala původně zvažovaná účast druhé Charlesovy manželky Camilly, vévodkyně z Cornwallu, kterou Diana obviňovala ze svého rozvodu s dědicem trůnu v roce 1996. Pod vlnou kritiky však Camilla v neděli svou účast odřekla s tím, že „nechce odvádět pozornost od události samé“.

Na vzpomínkový obřad nebyl pozván Muhammad Al Fayed, otec Dianina přítele Dodiho, který při nehodě 31. srpna 1997 zemřel spolu s ní. Al Fayed je přesvědčen, že za smrtí jeho syna a Diany stojí britské tajné služby a královská rodina. Údajně se prý velmi obávali jejich připravovaného sňatku a následné potupy z toho, že si princezna vzala muslima. Nicméně při policejním vyšetřování byl jakýkoliv komplot vyloučen.

V souvislosti s dnešním výročím si stále více komentátorů a odborníků pokládá otázku, jak je možné, že i po deseti letech vyvolává život a zejména tragická smrt Diany tolik pozornosti. Množství konspiračních teorií a spekulací, které stále plní stránky novin, je až zarážející.

Alasdair Spark z Centra pro výzkum konspirační kultury britské Winchesterské university to vysvětluje jako obecný pocit veřejnosti, že je neustále a záměrně klamána ze strany autorit. „Jádrem je všeobecně sdílená víra, že žijeme ve lži a vláda nám nikdy neřekne pravdu,“ uvádí Spark a dodává, že k probuzení tohoto pocitu napomáhá množství stále nezodpovězených otázek ohledně Dianiny pařížské nehody.

Fenoménem se stala také svérázná turistika typu „putování za Dianou“. Většina průvodců po Paříži neopomíjí popis cesty k tunelu, kde došlo o osudné havárii, a místo srážky je neustále obsypáno květinami. Hlavním cílem vyznavačů Dianina kultu je však město Althorp ve střední Anglii.

Právě tam trávila Diana dětství a tam je i místo jejího posledního odpočinku. V jejím rodném domě žije dnes Dianin bratr Earl Charles Spencer, který v přilehlých stájích zřídil muzeum. Dům se pro veřejnost otevírá každý rok, právě na den výročí Dianiny smrti. Květinami je dnes zavalen i Kensingtonský palác, který byl Dianinou londýnskou rezidencí.
Premium

Většině stačí kapky na kašel a vitaminy, říká primář, který vyléčil koronavirus

Pavel Dlouhý, primář infekčního oddělení Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V Česku se vyléčili první čtyři pacienti z onemocnění COVID–19. Tři se léčili na infekčním oddělení ústecké Masarykovy...

Premium

Kvůli ‚maláčovské revoluci‘ nemáme finanční rezervy, míní exprezident Klaus

Bývalý prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Česko v karanténě, omezený pohyb lidí, zavřené školy, obchody nebo hotely. A z toho plynoucí kolapsy podniků i celých...

Premium

Chtěli jsme devět dětí, ale pět nám stačí, říká vítězka Peče celá země

Vítězka soutěže Peče celá země Petra Burianová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vyhrála televizní soutěž Peče celá země. Tvrdí, že nerada soutěží, ale trumfla by kdekoho z nás. Jako máma tří dětí si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz