21. srpna 2007 10:15 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

„FBI mi zničil kariéru“

americký herec Steven Seagal. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy americký herec Steven Seagal. | foto: Reprofoto

LOS ANGELES/PRAHA Ještě před nedávnem patřil americký herec Steven Seagal mezi nejlépe placené hvězdy hollywoodských akčních filmů. V devadesátých letech jeho filmy jako Aljaška v plamenech či Glimmer Man vydělávaly miliardy dolarů na vstupném do kin a z prodeje videokazet.

Nyní už se ale tento mistr bojových umění objevuje jen v béčkových filmech s výmluvnými názvy jako Bestie, Zabiják či Síla úderu určených přímo na video. Více než pět let jej fanoušci nespatřili na plátnech kin.

Seagal nyní ze zničení své kariéry obvinil americký Federální úřad pro vyšetřování. V rozhovoru pro deník Los Angeles Times Dnes šestapadesátiletý herec popisuje, jak jeho pověst v Hollywoodu utrpěla poté, co jej FBI před pěti lety nařkl z terorizování novinářů a z účasti na organizovaném zločinu.

„Křivá obvinění FBI se objevila v tisících novinových článků, které psaly o tom, že zastrašuji novináře a že jsem spolčený s mafií. Tato nařčení odradila šéfy filmových studií i nezávislé producenty od spolupráce se mnou a zničila mi kariéru,“ prohlásil Seagal v rozhovoru pro deník.

V roce 2002 začal FBI prověřovat spojení Stevena Seagala a tehdejšího soukromého detektiva Anthonyho Pellicana, který v Hollywoodu pracoval pro mnoho slavných osobností.

Dva novináři, kteří o Seagalovi a jeho obchodním partnerovi napsali nelichotivé články jej totiž obvinili z toho, že herec Pellicanovi zaplatil za to, aby je zastrašoval. Jedna reportérka na volné noze, která mimo jiné psala i o Seagalovi, našla na svém autě mrtvou rybu, rudou růži a nasprejovaný nápis „přestaň!“. Tato kombinace bývá používána mafiánským podsvětím jako poslední varování před smrtelným útokem.

Z FBI tehdy unikl zápis o tom, že v této věci vyšetřuje právě Seagala. Vyšetřování se ale nakonec stočilo úplně jiným směrem. FBI se zaměřila na podezření, že detektiv Pellicano špehuje různé hollywoodské celebrity a obvinila jej mimo jiné i z nelegálního odposlouchávání. Pellicano nyní ve federální věznici čeká na soudní proces. Seagala FBI nakonec z ničeho oficiálně neobvinila. Herec nyní po úřadu žádá omluvu, aby dosáhl očištění svého jména.

„Z té aféry studia tehdy dost znervózněla,“ řekl deníku Los Angeles Times hollywoodský publicista Howard Bragman. „Ale upřímně - Steven Seagal už nebyl žádný Harrison Ford, když se to stalo. Ta obvinění nicméně určitě jeho pád urychlila.“

Seagalova popularita začala upadat už před tím, než se objevil „skandál Pellicano“. Jeho posledním úspěšným snímkem byl Lovec policajtů z roku 2001. Od té doby stihl natočit více než desítku nových filmů. Jejich prodej na DVD však vydělal zhruba 25 milionů dolarů - tedy pouhý zlomek tržeb z dob jeho největší slávy.

Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie
Školní jídelny jsou zaostalé: Děti nedostávají dost jídla a živin, říká studie

Státní zdravotní ústav (SZÚ) informoval o tom, že stravování ve školách je zastaralé a skladba jídelníčku neodpovídá současnému způsobu života. Ze studií vyplývá, že ve školních jídelnách děti nedostávají stravu, která by odpovídala doporučení výživových hodnot a liší se i gramáž porcí. Proč tomu tak je?

Najdete na Lidovky.cz