Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

FBI zkoumá bossovu bibli

Magazín

  13:33
ŘÍM - Italští detektivové se obrátili na FBI s žádostí o pomoc ve vyšetřování případu bývalého šéfa mafie Bernarda Provenzana. Prokuratura ze sicilského Palerma předala americkému Federálnímu úřadu pro vyšetřování bibli, kterou měl u sebe při březnovém zatčení.

Plakát, který se snaží pomoci dopadnout jednoho Bernarda Provenzana. foto: AFP

Bible je plná ručně psaných poznámek a američtí experti na kryptologii mají nyní zjistit, zda případně neobsahuje nějaká tajná sdělení. Oznámily to včera italské soudní zdroje.

Nejvyššího šéfa sicilské mafie dopadla policie po 43 letech skrývání před spravedlností.

„Musíme učinit vše, co je v našich silách, abychom zjistili, zda Provenzanova bible neobsahuje šifrovaná poselství,“ řekl italskému rozhlasu Radio 24 italský vrchní státní zástupce pro stíhání mafie Piero Grasso, který se podílel na Provenzanově zadržení.

Bible, která byla nalezena v Provenzanově skrýši, vzbudila zvědavost vyšetřovatelů, protože je plná poznámek, některá slova v ní jsou podtržena a mezi její stránky bylo vloženo mnoho papírků. Mafiánský boss navíc ve vězení o knihu neustále žádal. Vyšetřovatelé si myslí, že by se v bibli mohl ukrývat klíč k ostatním zašifrovaným zprávám.

Domněnku, že tyto tajemné znaky mohly být šifrovaným kódem, pomocí nějž Provenzano komunikoval se členy mafie, je však teprve třeba dokázat, zdůraznil Grasso. Ve starém venkovském domě u Corleone, kde se třiasedmdesátiletý mafiánský boss ukrýval, nalezla policie stovky malých papírků, na nichž byly číselné kódy - podle italských kryptologů označující osoby. Provenzano pomocí nich pravděpodobně posílal příkazy svým lidem. Vyšetřovatelé však dosud nedokázali kód rozluštit, a proto se obrátili na americkou FBI.

Prokurátor uvedl, že FBI již s italskými vyšetřovateli v minulosti nejednou spolupracovala.

Bernardo Provenzano převzal vedení sicilské mafie Cosa Nostra v roce 1993, když policie zatkla dosavadního šéfa Tota Riinu. Riina si objednal vraždy soudců Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina, kteří bojovali proti mafii. 

Prokurátor Grasso dodal, že vyšetřovatelům dosud není známo vše, co mafián za 43 let, kdy byl na útěku, dělal, a to zvláště v období před rokem 1992.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Týden plný cen od LOVI
Týden plný cen od LOVI

Soutěžte s námi po celý týden o krásné výherní balíčky pro svoje zlatíčka.

Mohlo by vás zajímat