Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

FBI zkoumá bossovu bibli

Plakát, který se snaží pomoci dopadnout jednoho Bernarda Provenzana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plakát, který se snaží pomoci dopadnout jednoho Bernarda Provenzana. | foto: AFP

ŘÍM Italští detektivové se obrátili na FBI s žádostí o pomoc ve vyšetřování případu bývalého šéfa mafie Bernarda Provenzana. Prokuratura ze sicilského Palerma předala americkému Federálnímu úřadu pro vyšetřování bibli, kterou měl u sebe při březnovém zatčení.

Bible je plná ručně psaných poznámek a američtí experti na kryptologii mají nyní zjistit, zda případně neobsahuje nějaká tajná sdělení. Oznámily to včera italské soudní zdroje.

Nejvyššího šéfa sicilské mafie dopadla policie po 43 letech skrývání před spravedlností.

„Musíme učinit vše, co je v našich silách, abychom zjistili, zda Provenzanova bible neobsahuje šifrovaná poselství,“ řekl italskému rozhlasu Radio 24 italský vrchní státní zástupce pro stíhání mafie Piero Grasso, který se podílel na Provenzanově zadržení.

Bible, která byla nalezena v Provenzanově skrýši, vzbudila zvědavost vyšetřovatelů, protože je plná poznámek, některá slova v ní jsou podtržena a mezi její stránky bylo vloženo mnoho papírků. Mafiánský boss navíc ve vězení o knihu neustále žádal. Vyšetřovatelé si myslí, že by se v bibli mohl ukrývat klíč k ostatním zašifrovaným zprávám.

Domněnku, že tyto tajemné znaky mohly být šifrovaným kódem, pomocí nějž Provenzano komunikoval se členy mafie, je však teprve třeba dokázat, zdůraznil Grasso. Ve starém venkovském domě u Corleone, kde se třiasedmdesátiletý mafiánský boss ukrýval, nalezla policie stovky malých papírků, na nichž byly číselné kódy - podle italských kryptologů označující osoby. Provenzano pomocí nich pravděpodobně posílal příkazy svým lidem. Vyšetřovatelé však dosud nedokázali kód rozluštit, a proto se obrátili na americkou FBI.

Prokurátor uvedl, že FBI již s italskými vyšetřovateli v minulosti nejednou spolupracovala.

Bernardo Provenzano převzal vedení sicilské mafie Cosa Nostra v roce 1993, když policie zatkla dosavadního šéfa Tota Riinu. Riina si objednal vraždy soudců Giovanniho Falconeho a Paola Borsellina, kteří bojovali proti mafii. 

Prokurátor Grasso dodal, že vyšetřovatelům dosud není známo vše, co mafián za 43 let, kdy byl na útěku, dělal, a to zvláště v období před rokem 1992.

,
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?
Otestováno: Jak vašim nejmenším chutnalo organické mléko a kaše Kendamil?

Dvacet testerek mělo možnost vyzkoušet organické kaše a mléka Kendamil. Ty jsou vyrobeny z kvalitního plnotučného mléka a obsahují důležité vitamíny a minerály, které děťátko potřebuje pro správný vývoj a růst. Jak v testu dopadly?