Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filmový pes se jmenuje Anvar Sadat, dcera bývalého prezidenta se bouří

Magazín

  12:29
KÁHIRA - Dcera bývalého egyptského prezidenta Anvara Sadata podala stížnost na tvůrce amerického filmu I love you, man (Kámoš k pohledání), protože se něm objevuje pes pojmenovaný po jejím otci. Muslimové považují psa za nečisté zvíře a být označen za psa je na Blízkém východě jedna z nejtěžších urážek.

Anvar Sadat, bývalý egyptský prezident. foto: Reprofoto

Agentura AP napsala, že egyptská prokuratura se stížností bude zabývat, ale že není jasné, co by mohly egyptské soudy proti tvůrcům podniknout.

Ve filmu má jeden z hrdinů psa, který se jmenuje Anvar Sadat. Na otázku, zda je to proto, že se mu líbí Sadatova politika, muž odpovídá, že je to proto, že pes se Anvaru Sadatovi podobá.

Čtyřnohý "Anvar Sadat" se objevuje i v titulcích, kde se uvádí, že hraje sám sebe.

"To je katastrofa, vážná urážka," řekl právník Rukaje Sadatové. Dodal, že jeho klientce to způsobuje vážnou psychologickou a morální újmu, protože Anvar Sadat je vynikající postava arabských dějin vůbec a egyptských zvlášť.

Film byl sice minulý měsíc uveden i do egyptských kin, ale scéna se psem byla vystřižena. Rukaja Sadatová přesto podala stížnost i na egyptského ministra informací za to, že uvedení filmu v zemi povolil, a vyzvala ho, aby dal všechny jeho kopie v Egyptě stáhnout z distribuce.

Anvar Sadat byl prezidentem v letech 1970 až 1981. Za uzavření míru s Izraelem v roce 1979 dostal spolu s izraelským premiérem Menachemem Beginem Nobelovu cenu za mír, ale v roce 1981 ho právě kvůli jeho pragmatické politice muslimští fundamentalisté zavraždili.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě
Kouzelná oslava Mezinárodního dne jógy na Karlově mostě

Pražští jogíni se 21. června poprvé připojili k ostatním jogínům, aby s nimi oslavili Mezinárodní den jógy. Oslavy se zúčastnilo 400 jogínů a sešli...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat