Středa 3. června 2020svátek má Tamara 23 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Filmový pes se jmenuje Anvar Sadat, dcera bývalého prezidenta se bouří

Anvar Sadat, bývalý egyptský prezident. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Anvar Sadat, bývalý egyptský prezident. | foto: Reprofoto

KÁHIRA Dcera bývalého egyptského prezidenta Anvara Sadata podala stížnost na tvůrce amerického filmu I love you, man (Kámoš k pohledání), protože se něm objevuje pes pojmenovaný po jejím otci. Muslimové považují psa za nečisté zvíře a být označen za psa je na Blízkém východě jedna z nejtěžších urážek.

Agentura AP napsala, že egyptská prokuratura se stížností bude zabývat, ale že není jasné, co by mohly egyptské soudy proti tvůrcům podniknout.

Ve filmu má jeden z hrdinů psa, který se jmenuje Anvar Sadat. Na otázku, zda je to proto, že se mu líbí Sadatova politika, muž odpovídá, že je to proto, že pes se Anvaru Sadatovi podobá.

Čtyřnohý "Anvar Sadat" se objevuje i v titulcích, kde se uvádí, že hraje sám sebe.

"To je katastrofa, vážná urážka," řekl právník Rukaje Sadatové. Dodal, že jeho klientce to způsobuje vážnou psychologickou a morální újmu, protože Anvar Sadat je vynikající postava arabských dějin vůbec a egyptských zvlášť.

Film byl sice minulý měsíc uveden i do egyptských kin, ale scéna se psem byla vystřižena. Rukaja Sadatová přesto podala stížnost i na egyptského ministra informací za to, že uvedení filmu v zemi povolil, a vyzvala ho, aby dal všechny jeho kopie v Egyptě stáhnout z distribuce.

Anvar Sadat byl prezidentem v letech 1970 až 1981. Za uzavření míru s Izraelem v roce 1979 dostal spolu s izraelským premiérem Menachemem Beginem Nobelovu cenu za mír, ale v roce 1981 ho právě kvůli jeho pragmatické politice muslimští fundamentalisté zavraždili.

,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...