11. srpna 2016 6:42 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Lidé na Floridě přebarvují želvám krunýře, úřady se snaží je odradit

Lidé na Floridě přebarvují želvám krunýře, úřady se snaží je odradit | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Lidé na Floridě přebarvují želvám krunýře, úřady se snaží je odradit | foto: Reprofoto

MIAMI Floridský úřad na ochranu přírody požádal občany, aby přestali přebarvovat krunýře místních želv. Nejenom, že je to nezákonné, ale želvy to ohrožuje, protože jim barva může bránit přijímat vitamíny. List Miami Herald o případu nalezených želv s barevnými krunýři informoval v článku s podtitulkem Prosím, nemalujte na floridské želvy.

Úřad na ochranu přírody na facebooku zveřejnil snímky dvou želv myších s barevně namalovanými krunýři. Jde o ohrožený druh a barva může těmto plazům bránit v dýchání a absorpci vitamínů. Naopak se do jejich těl mohou dostat toxické látky z barev.

Kromě toho je barevná želva snadněji viditelná, a tudíž více ohrožená útoky predátorů. Barvu lze sice odstranit, ale není to snadné a zvíře přitom musí být uspáno, argumentoval úřad. „Barvit si můžete nehty nebo dům, ale nemůžete malovat na želvu,“ napsal Miami Herald.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz