Pátek 7. října 2022, svátek má Justýna
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fossett chce znovu obletět planetu

Magazín

  21:22
MYS CANAVERAL - Miliardář Steve Fossett plánuje další rekordní počin. Dobrodruh už s lehkým tryskovým letounem GlobalFlyer uskutečnil sólový oblet planety bez mezipřistání či dočerpání paliva. Nyní chce tento výkon z března 2005 ještě vylepšit.

Steve Fossett foto: AFP

Proti loňskému rekordu, při kterém uletěl za 67 hodin zhruba 37.000 kilometrů, chce Fosset nyní v letadle strávit přibližně 80 hodin a urazit více než 41.800 kilometrů. Kromě obletu Země chce totiž ještě druhý přelet na Atlantským oceánem.

Na další dobrodružství se připravoval mimo jiné v USA, v Kennedyho vesmírném centru na Floridě. Dnes tam naposledy dosedl na přistávací dráze pro raketoplány. Příště se už do vzduchu s GlobalFlyerem vydá až při rekordním pokusu. Pokus by se měl uskutečnit koncem ledna, případně v únoru.

"Je to pro mě výzva," prohlásil Fossett. "Chci udělat něco, co neudělal nikdo přede mnou, nebo to přinejmenším o hodně překonat," dodal.

Miliardář tak opět hodlá překonat počin Dicka Rutana a Jeanne Yeagerové z roku 1986, kteří Zemi obletěli bez mezipřistání jako první. Fossett to pak udělal sám a nyní hodlá navíc přidat ještě dalších pár tisíc kilometrů.

Fossett má na svém kontě i několik desítek dalších rekordů, například oblet zeměkoule v balonu.

Autor:

ANALÝZA: Co udělají USA, když Rusko použije atomovou bombu? Jsou tři možnosti

Premium Pořád se věští z koule, jestli Rusko použije na Ukrajině atomovku, kreslí se různé scénáře, ale vůbec se neví, co by...

Jak přestat chrápat. Pomoct může i tenisový míček, říká primář Jirák

Premium Chrápání postihuje zhruba 57 procent mužů a 40 procent žen. Kdy může být chrápání signálem vážného problému? A co to je...

Mužské sny. Po čem muži doopravdy touží a co si radši nechají ujít

Premium My ženy si ve svých hlavách dokážeme utvořit dokonalé scénáře a domněnky, které jsou ovšem mnohdy vzdálené realitě....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat