Středa 4. srpna 2021, svátek má Dominik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fossett chce znovu obletět planetu

Magazín

  21:22
MYS CANAVERAL - Miliardář Steve Fossett plánuje další rekordní počin. Dobrodruh už s lehkým tryskovým letounem GlobalFlyer uskutečnil sólový oblet planety bez mezipřistání či dočerpání paliva. Nyní chce tento výkon z března 2005 ještě vylepšit.

Steve Fossett foto: AFP

Proti loňskému rekordu, při kterém uletěl za 67 hodin zhruba 37.000 kilometrů, chce Fosset nyní v letadle strávit přibližně 80 hodin a urazit více než 41.800 kilometrů. Kromě obletu Země chce totiž ještě druhý přelet na Atlantským oceánem.

Na další dobrodružství se připravoval mimo jiné v USA, v Kennedyho vesmírném centru na Floridě. Dnes tam naposledy dosedl na přistávací dráze pro raketoplány. Příště se už do vzduchu s GlobalFlyerem vydá až při rekordním pokusu. Pokus by se měl uskutečnit koncem ledna, případně v únoru.

"Je to pro mě výzva," prohlásil Fossett. "Chci udělat něco, co neudělal nikdo přede mnou, nebo to přinejmenším o hodně překonat," dodal.

Miliardář tak opět hodlá překonat počin Dicka Rutana a Jeanne Yeagerové z roku 1986, kteří Zemi obletěli bez mezipřistání jako první. Fossett to pak udělal sám a nyní hodlá navíc přidat ještě dalších pár tisíc kilometrů.

Fossett má na svém kontě i několik desítek dalších rekordů, například oblet zeměkoule v balonu.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat