31. července 2007 10:14 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Gorbačov propaguje luxusní zavazadla

MOSKVA Michail Gorbačov a Louis Vuitton. Bývalý prezident Sovětského svazu se objeví v reklamě na cestovní zavazadla francouzské firmy Louis Vuitton. Snímek má prý zdobit zářijové číslo časopisu Vogue.

Kromě Gorbačova se v reklamě představí francouzská herečka Catherine Deneuveová nebo manželský pár slavných tenistů Steffi Grafová a Andre Agassi.

Filozofie kampaně prý vychází z toho, že cestování přináší velké změny v lidském životě. Jejími tvářemi jsou proto osobnosti, kteří jsou spojovány významné změny.

Reklama na brašny by prý Gorbačovovi měla pomoci k několika stovkám tisíc eur. Tyto prostředky chce bývalý státník využít pro vydavatelské projekty.

Gorbačovova tvář se v reklamě poprvé objevila před deseti lety. V roce 1997 vzbudil velký rozruch, když krátce po svém odchodu z funkce prvního a zároveň posledního prezidenta Sovětského svazu přijal roli v reklamní upoutávce na pizzu.

Jako chudý důchodce tak prý tehdy chtěl získat prostředky pro svůj nadační fond. Reklama na síť rychlého občerstvení Pizza Hut mu prý vynesla milion amerických dolarů a pomohla založit Mezinárodní fond sociálně-ekonomických a politologických výzkumů známý jako Gorbačovův fond.

Kvůli zneužívání svého jména nechal bývalý politik před léty zaregistrovat pojmy "Gorbačov" a "Gorbi" jako ochrannou známku. Pětasedmdesátiletého politika prý popuzovalo, když své jméno viděl na lahvích s vodkou nebo v reklamě na nudle.
Lidovky.cz