Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Havajské košile berou útokem evropská módní mola

Magazín

  7:00
BERLÍN - Květy ibišků, palmy, křiklavé barvy: košile, které proslavil například detektiv Magnum ve stejnojmenném americkém seriálu, zažívá naprosto nepravděpodobný comeback na módních molech i v evropských nejprestižnějších obchodech, napsal německý list Die Welt.
Havajská košile- ilustrační foto

Havajská košile- ilustrační foto foto: Shutterstock

Ten neuvěřitelný revival začal loni v létě. Jasné květinové tisky slavily návrat na mola, když jak Stella McCartneyová, tak Givenchy předvedli exotické vzory zobrazující rajky a palmové listy. Také návrhářka Miuccia Prada nabídla ve své dámské kolekci široké košile s krátkými rukávy poseté karibskými motivy.

Nejděsivější kus pánského oblečení

To ovšem nijak nevysvětluje, proč ten nejděsivější kus oblečení z pánského šatníků je znovu v módě. Od doby, kdy se ve 30. letech minulého století objevily, prošly havajské košile celou řadou fází. Harry Truman byl vyfocen na obálku časopisu Life v jedné z nich.

V roce 1952 Frank Sinatra a Montgomery Clift nosili havajské košile ve filmu Odtud až na věčnost, zatímco v roce 1961 oblékl Elvis Presley orchidejemi potištěný model a zpíval Can't Help Falling in Love v komedii Blue Hawaii.

To byla neškodná fáze. Dialog z epizody seriálu Simpsonovi naznačuje, jakou pověst mají tyhle košile dnes.

Homer: "Marge, náš syn měl dneska havajskou košili! Jsou jenom dva druhy chlápků, co nosí havajské košile: homosexuálové nebo velcí tlustí lvi salónů! A Bart mi nepřipadá jako velkej, tlustej lev salónů!" Marge: "Takže jestli nosí havajskou košili, musí být gay?" Homer: "Přesně!" Velcí tlustí lvi salónů, kteří tvoří tradiční součást scén z večírků v amerických komediích, kde obvykle postávají s drinkem ozdobeným paraplíčkem, jsou právě těmi, kdo havajským košilím zkazili pověst.

V Německu v 80. letech minulého století Jürgen von der Lippe, poslední místní lev salónů, vypadal ve své havajské košili tak nevkusně, že by každý jiný radši umřel, než by se v ní nechal nachytat.

2002= úplné dno

Nejhlouběji pak havajská košile klesla v roce 2002, kdy se objevila policejní fotografie herce Nicka Nolteho sjetého extází, kterého muži zákona dopadli po honičce v autě ulicemi Los Angeles. A na sobě měl... havajskou košili.

Homosexuální konotace se v USA dá vystopovat k ikoně gay-komunity z poslední velké éry havajských košil v 80. letech: Tomu Selleckovi, který v televizním seriálu Magnum nosil výhradně havajské košile, což ovšem dávalo smysl, protože děj se odehrával na Havaji, a tyto košile seděly i k uvolněnému charakteru hlavní postavy, soukromého detektiva Thomase Magnuma.

Žádný jiný kus oblečení nekřičí hlasitěji, že jde o úbor pro volný čas, než právě havajské košile. To je také naprosto vylučovalo z nošení do kanceláře. Ale v dnešní době je košile, která rýsuje tak ostrou hranici mezi prací a volným časem, svým způsobem anachronismus.

Nyní když lidé jedou na dovolenou, nechtějí vypadat jako turisté - a zvláště pak ne jako typ známý coby "americký turista" s fotoaparátem visícím na tlustém břiše naditém v havajské košili.

Módním hit roku 2012?

Takže co by mohlo v roce 2012 znovu přivést zpátky havajské košile? Jsou tak příšerné, až jsou skvělé? Košile od téhož výrobce, jaký šil pro Toma Sellecka do seriálu Magnum, jsou tuto sezónu na prodej v mnichovském módním obchodě Schwittenberg. Zpočátku měly slabší rozjezd, než si na ně lidé zvykli, ale v současnosti obchod sotva stačí uspokojovat poptávku.

Upřímně řečeno, těžko existuje vhodnější košile, jakou si člověk může obléct ke grilování na zahradě. A co se týče jejich vhodnosti či nevhodnosti k nošení do kanceláře, i to by se mohlo časem přehodnotit.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

V Tokiu loni ministerstvo životního prostředí vyzvalo lidi, aby se do práce oblékli do "super uvolněných šatů", tedy žádné obleky a kravaty pro muže, ale místo nich havajské košile. Existoval pro to pochopitelně logický důvod: Japonci chtěli šetřit energii na klimatizaci, aby se vyvarovali letních výpadků. A v havajské košili rozhodně není takové horko, jako v obleku s upjatou vázankou.

Autoři: ,

Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama
Agáta Hanychová: Nikdy jsem na nikoho nespoléhala. Sebe i svoje děti uživím sama

Zdá se, že se Agáta s ničím nemaže. Na první pohled ji nerozhodí žádný hejt, ani bývalí partneři, se kterými se dlouho soudila o rozložení péče o...