1. září 2007 17:52 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Historici našli Hitlerův rozkaz k válce

Adolf Hitler | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adolf Hitler | foto: Reprofoto

VARŠAVA Polští historici našli originál rozkazu Adolfa Hitlera, který německé armádě nařizuje zaútočit na Polsko. Dokument po šedesát let "odpočíval" v polských archivech.

"Po vyčerpání všech politických prostředků, aby se pokojně vyřešila nesnesitelná situace Německa na východní hranici, rozhodl jsem se pro vojenské řešení," říká Hitler. Německý diktátor do rozkazu vlastnoručně vepsal hodinu zahájení operace a také se pod něj podepsal.

Dokument náhodou nalezl tým badatelů, který probíral spisy v jednom z archivů. "Nikdo ten rozkaz speciálně nehledal, byl ve spisech, do kterých se nikdo už desítky let nepodíval," řekl serveru tvn24.pl historik Andrzej Przewonik. Podle něj čeká v polských archivech na znovuobjevení řada podobně pozoruhodných dokumentů.

"Je to důležitý dokument pro historiky a dějiny Polska vůbec. Dosud jsme o něm věděli jen z dílčích popisů. Teď ho máme úplný, i s poznámkami. Teď víme, jak rozkaz opravdu vypadal," uvedl Przewonik.

Vpád německých vojsk do Polska 1. září 1939 rozpoutal druhou světovou válku Podle tajné dohody Molotov-Ribbentrop, pojmenované po ruském a německém ministru zahraničí, se 17. září k útočícím Němcům připojily i sovětské jednotky.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!