Neděle 29. března 2020svátek má Taťána 9 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hitler si při jídle kousal nehty

Adolf Hitler svými zvyky často šokoval okolí i při stolování. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adolf Hitler svými zvyky často šokoval okolí i při stolování. | foto: Lidové noviny

LONDÝN/PRAHA Německý diktátor trpěl prý značnou plynatostí a často nervózně brázdil svým ukazováčkem od svého typického kníru k nosním dírkám. Podle britského deníku Telegraph je to zaznamenáno v nově zveřejněných dokumentech. Každodenní život Vůdce a jeho neomalené chování během stolování zachycují poznámky jednoho z vysoce postavených členů nacistické vlády.

Přísně tajné spisy s Hitlerovým psychologickým profilem jsou datovány tři dny po jeho smrti do května roku 1945. Na jejich přední straně je napsáno: „Toto hlášení musí být zničeno do osmačtyřiceti hodin.“ Navzdory tomu ale byly uchovány jedním britským agentem, který je ukryl ve svém domě na anglickém jihozápadě. Nyní, po více než šedesáti letech, spatřily světlo světa, a to jen díky důkladnému úklidu tohoto domu.

Dokumenty, které přibližují život nejznámějšího nacistického diktátora v jeho tajném bunkru, informují také o jeho vztahu k jídlu. Neidentifikovaný člověk zaznamenaný jako PoW s ním večeřel více než třicetkrát. Zapsal, že: „Hitler jí rychle a mechanicky a jídlo je pro něj pouhým prostředkem obživy.“ Vzhledem k tomu, že nekouřil, bylo „přísně zakázáno kouřit v jeho přítomnosti, protože byl velmi náchylný k laryngitidě“.

Sežvýká i koberec?
To, že jedl velmi rychle a ve velkém množství, se podepsalo také na jeho postavě. Začal přibírat v pase, a to také kvůli své nesmírně velké oblibě pojídání moučníků. Tyto spisy dokonce citují neznámou holčičku tázající se její matky, jestli jim „ten šílenec sežvýká také všechny koberce“.

Během večeře hrála hudba, která podporovala jeho myšlení a pomáhala mu relaxovat. „Mluvil jemným barytonem, ve kterém nebyly známky hřmotné a nepříjemné ostrosti známé z jeho veřejných vystoupení,“ píše se v poznámkách. „U stolu se během jeho hovoru projevovalo mnohé z jeho neuhlazeného chování.“ Svým roztržitým okusováním nehtů a „dloubáním se“ v nose během jídla nejednou šokoval své přísedící u stolu.

Poznámky objasňují také intimní stránky Vůdce. Podle nich byl ve vztahu k ženám popisován jako osoba s rysy pasivního masochismu. K někdejším nařčením z homosexuality k Rudolfu Hessovi uvádějí, že „ho miloval jako bratra“.

Tajná kopie č. 173 na prodej Spisy budou prodány v aukci 5. března a jejich cena by se podle odhadů odborníků mohla vyšplhat až na tisíc liber. Dražitel této zprávy Richard Westwood-Brookes k tomu dodává, že „Tajná kopie č. 173“ je důležitým dokumentem odkrývajícím neobvyklé okolnosti ze života Adolfa Hitlera. Připouští možnost, že dům, ve kterém se spisy našly, mohl patřit člověku, který je obdržel. „Měly být zničeny, ale nebyly. Možná na to ten člověk zapomněl, možná nechtěl, aby k jejich zničení došlo.“
Premium

Koronavirus ještě může překvapit, říká přední světový biolog Karel Raška

Lékař Karel F. Raška převzal 26. května 2009 v Praze Cenu Společnosti pro vědu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc označovanou Covid-19, nelze nijak podceňovat, říká český vědec Karel...

Premium

Utíkají z bytů a stěhují se na chaty. Bydlet tam lidé oficiálně nemohou

Pro rekreaci, či bydlení? Některé z chat v zahrádkářských a rekreačních... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kdysi výhradně rekreační objekty slouží v hlavním městě v nemálo případech k trvalému bydlení. Pražany do chat vyhánějí...

Premium

Imunitou proti koronaviru. Hýčkejte si horečku a jezte více cibule, radí lékař

Lékař Luboš Pantůček- | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Můžeme se rozhodnout, zda situaci kolem nákazy smrtícím koronavirem budeme vnímat jako tragédii, či jako příležitost...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz