8. dubna 2009 9:33 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hodili do davu peníze, lidé se málem ušlapali

Organizátoři sypou mezi lidi 100 tisíc korun. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Organizátoři sypou mezi lidi 100 tisíc korun. |

ČESKÉ BUDĚJOVICE Soutěž soukromého rádia v Českých Budějovicích si vyžádala 24 zraněných. Co se stalo? Organizátoři vsypali mezi účastníky akce 100 tisíc korun. Soutěžící se pak málem ušlapali. Mezi poraněnými byly i děti. Desetiletou dívku odvezli záchranáři ve vážném stavu do nemocnice. Celou událost nyní prověřuje policie.

Lidé se zranili v davu poté, co soukromé rádio vyhlásilo na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích akci s názvem Vysypeme přímo mezi vás 100 tisíc korun. Účastníci akce se kvůli poukázkám, za něž rovnou na místě získali peníze, málem ušlapali.

Poranění lidé utrpěli většinou zhmoždění trupu a končetin. "Děs samozřejmě vyvolává věková struktura zraněných," uvedl ředitel jihočeské záchranné služby Marek Slabý s tím,  že mezi zraněnými bylo nejvíce dětí a také mladých lidí, všichni ve věku od devíti do 31 let.

Kromě asi dvou zraněných byli všichni hospitalizováni v nemocnici, uvedl ředitel. Vážně zraněná holčička leží na dětské jednotce intenzivní péče.

"Akce začala v 15:00, zúčastnilo se jí asi 1000 občanů. Veřejný pořádek byl zajišťován ze strany městské policie v Českých Budějovicích a pořadateli soukromé ochranné služby. Akce nebyla policii hlášena. My jsme na místě byli z vlastní iniciativy a situaci jsme monitorovali," řekla mluvčí českobudějovické policie Regina Tupá. Doplnila, že více informací bude mít k dispozici odpoledne. Nyní policisté případ prověřují, zatím není jasné, zda byl spáchán trestný čin.


Podle primátora Juraje Thomy pořadatel nebyl schopen zvládnout dav lidí, kteří se vrhali střídavě po sobě a střídavě po poukázkách. "Za veškerá zranění a další způsobené hmotné škody odpovídá pořadatel," uvedl Thoma.

Ocenil práci některých strážníků, kteří se vrhali do davu a vyhledávali zraněné, kterým poskytli první pomoc. "Přesto nejsem spokojen bez výhrad a konstatoval jsem, že došlo k několika selháním na úrovní zástupce velitele asistující směny městské policie, které bylo vyřešeno okamžitým personálním opatřením," doplnil primátor.

Lidovky.cz, ČTK

Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH
Jaguar XF 20d AWD 2017 · DPH

r.v. 2017, naj. 55 247 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)