Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Hodina Země se blíží do Česka. Na 60 minut zhasnou památky nebo veřejné osvětlení

Magazín

  14:03aktualizováno  19:50
PRAHA - Více než 120 měst, pět desítek firem a tisíce jednotlivců se v sobotu v Česku připojí k akci Hodina Země. Cílem celosvětové kampaně je upozornit na potřebu omezit příspěvek lidstva ke změnám klimatu. Ve 20:30 se na hodinu do tmy ponoří například Petřínská rozhledna v Praze, brněnský hrad Špilberk nebo Radniční věž v Ostravě.

„Hodina Země se zapsala do historie jako nejrozsáhlejší dobrovolná akce, která připomíná nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu,“ uvedl Hugo Charvát z Centra pro dopravu a energetiku. Do akce se podle něj zapojuje více než 170 zemí a během Hodiny Země zhasíná více než deset tisíc památek světového významu. Na celé planetě se navíc uskuteční statisíce doprovodných akcí.

Pohled na Tokio a jeho dominantu Tokyo Tower během Hodiny Země
V Šanghaji během Hodiny Země téměř ani není vidět smog

V Česku se k Hodině Země vedle Prahy, Brna a Ostravy připojí další města či obce. Večer tak zhasne například nasvícení radnice v Kolíně, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře či Národního domu v Prostějově. Jinde se k akci připojí třeba symbolickým zhasnutím veřejného osvětlení.

Katastrofické video útoku kávových kapslí na lidstvo varuje: jsou neekologické

Některá města se dobrovolně zavázala k jiným formám ochrany životního prostředí a klimatu. „Například Dolní Hořice chtějí využívat biomasu, Nový Bor připravuje adaptační strategii a Kaplice se zapojí do sítě půjčoven elektrokol a elektroskútrů,“ uvedl Charvát.

K Hodině Země se mohou připojit také firmy a jednotlivci. Podle Charváta lidé slibují třeba přesvědčit své sousedy o výhodách zateplení společného domu, pravidelnému používání kola či společné černé hodince.

Hodina Země

  • Hodina Země se zapsala do historie jako nejrozsáhlejší dobrovolná akce, která připomíná nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu.
  • Počet zapojených zemí postupně narostl na více 170
  • zhasíná více než 10 000 památek světového významu
  • během Hodiny Země se na celé planetě uskuteční více než 600 000 doprovodných akcí
  • v každé ze zapojených zemí se světla zhasnou na hodinu od 19:30 lokálního času
Autor:

Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?
Jak dopadl redakční test dětské kosmetiky ATTITUDE?

Vybrali jsme tři miminka z naší redakce, aby vyzkoušela některé produkty z řady Baby Leaves oblíbené značky ATTITUDE. Byla s testováním spokojená?...