19. března 2016 14:03, aktualizováno  19:50 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Hodina Země se blíží do Česka. Na 60 minut zhasnou památky nebo veřejné osvětlení

Londýn | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Londýn | foto: Reuters

PRAHA Více než 120 měst, pět desítek firem a tisíce jednotlivců se v sobotu v Česku připojí k akci Hodina Země. Cílem celosvětové kampaně je upozornit na potřebu omezit příspěvek lidstva ke změnám klimatu. Ve 20:30 se na hodinu do tmy ponoří například Petřínská rozhledna v Praze, brněnský hrad Špilberk nebo Radniční věž v Ostravě.

„Hodina Země se zapsala do historie jako nejrozsáhlejší dobrovolná akce, která připomíná nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu,“ uvedl Hugo Charvát z Centra pro dopravu a energetiku. Do akce se podle něj zapojuje více než 170 zemí a během Hodiny Země zhasíná více než deset tisíc památek světového významu. Na celé planetě se navíc uskuteční statisíce doprovodných akcí.

Pohled na Tokio a jeho dominantu Tokyo Tower během Hodiny Země
V Šanghaji během Hodiny Země téměř ani není vidět smog

V Česku se k Hodině Země vedle Prahy, Brna a Ostravy připojí další města či obce. Večer tak zhasne například nasvícení radnice v Kolíně, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře či Národního domu v Prostějově. Jinde se k akci připojí třeba symbolickým zhasnutím veřejného osvětlení.

Některá města se dobrovolně zavázala k jiným formám ochrany životního prostředí a klimatu. „Například Dolní Hořice chtějí využívat biomasu, Nový Bor připravuje adaptační strategii a Kaplice se zapojí do sítě půjčoven elektrokol a elektroskútrů,“ uvedl Charvát.

K Hodině Země se mohou připojit také firmy a jednotlivci. Podle Charváta lidé slibují třeba přesvědčit své sousedy o výhodách zateplení společného domu, pravidelnému používání kola či společné černé hodince.

Hodina Země

  • Hodina Země se zapsala do historie jako nejrozsáhlejší dobrovolná akce, která připomíná nutnost snížení příspěvku lidstva ke změnám klimatu.
  • Počet zapojených zemí postupně narostl na více 170
  • zhasíná více než 10 000 památek světového významu
  • během Hodiny Země se na celé planetě uskuteční více než 600 000 doprovodných akcí
  • v každé ze zapojených zemí se světla zhasnou na hodinu od 19:30 lokálního času

ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.