28. ledna 2010 10:08 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Holčičku vychovali psi a kočky. Nataša se teď učí neštěkat a chodit po dvou

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reprofoto

ČITA Ruská holčička, která byla pět let zavřená v bytě se psy a kočkami a chovala se jako oni, dělá od převzetí do péče sociálních pracovníků pokroky. Nataša už chodí po dvou, snaží se mluvit a plyšový zvířata vyměnila za panenky.

Případ otřásl Ruskem loni v květnu. Pětiletá Nataša žila s otcem a prarodiči ve městě Čita, 4700 kilometrů východně od Moskvy. Sousedé tehdy upozornily na podivné chování otce a policie poté v  holém bytě našla malou Natašu. V době zásahu nebyl nikdo z příbuzných doma, policie po nich nicméně pátrá, otci hrozí tři roky vězení.

"Pět let tuto dívku 'vychovávalo' několik psů a koček a nikdy nebyla venku," oznámila tehdy policie. Když pro ni přijeli, byla Nataša nemytá, oblečená ve špinavých šatech. Projevovala prý "zjevné příznaky zvířete a skákala na lidi".

V bytě nebylo topení, voda ani odpadní systém. Ačkoli Nataše bylo pět let, působila prý dojmem dvouletého děvčete. Odmítala jíst lžící a osvojila si řadu gest zvířat, z nimiž v bytě žila.

Zvířata vyměnila za panenky
Dnes se dívka zotavuje v rehabilitačním středisku v Čitě. "S Natašou pracuje psycholog, logoped a učitelé. Dívka se při hodinách hudby snaží zpívat, vyslovuje jednoduché zvuky přitakávání a nesouhlasu, občas se jí podaří vyslovit i nějaké slovo," citovala agentura Interfax jednu z vychovatelek.

Děvče prý také dobře vychází s ostatními dětmi. Zatímco dříve si hrála hlavně s plyšovými pejsky a kočkami, nyní dává přednost panenkám. Podle vedoucí střediska Taťjany Misnikovové svěřenkyně také projevuje zájem o kreslení a modelování. Naučila se počítat do tří, rozlišovat mezi "jedním" a "hodně" či rozpoznávat žlutou a červenou barvu. Celkově se prý dobře adaptovala a dělá pokroky.

Občas se ale její minulost krutě připomene. "Když odcházím z pokoje, dívka skáče na dveře a štěká," vylíčila její chování jedna z ošetřovatelek.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz