Středa 24. července 2024, svátek má Kristýna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Hotel se dá pořídit za 97 eur. Losem

Magazín

  16:20
BERLÍN - Tříhvězdičkový hotel s 21 lůžky a restaurací s 60 místy může vyjít třeba na 97 eur (asi 2600 korun). Zájemce tuto částku však nezaplatí jen za jednu noc, ale za celou nemovitost.

Hotel v Sieberu v pohoří Harz. foto: Reprofoto

Na internetu si totiž může pořídit los a objekt vyhrát v loterii. V USA, Anglii a Rakousku je tento prodejní model úspěšný a do módy přichází i v Německu.

Nicole Sdunová nabízí hotel v Sieberu v pohoří Harz. Los vyjde na 97 eur (asi 2600 korun). Celkem by se jich mělo prodat 9900. Jakmile se požadovaná cena dá dohromady, bude se losovat. Podle plánu by to mělo být 31. července.

V Německu je losování nemovitostí kvůli monopolu na loterie zakázáno. Prodejci proto své obchody přesunuli do Rakouska, kde je provádějí s pomocí právníka s příslušným oprávněním. "Můj právní zástupce mě stoprocentně ujistil, že je to legální," uvedla Sdunová.

Losy za 159 eur (asi 4260 korun) nabízí i Rakušanka Veronika Fischerová. Také ona se za ně pokouší zbavit svého hotelu v Bádensku-Württembersku. V internetové tombole je možné získat i domy na Mallorce. Los stojí 99 eur (asi 2680 korun).

Loterie nemovitostí je pro mnohé v době finanční krize lákavou šancí, pro jiné nadějí. "Jak by se jinak mohl člověk nějakého domu zbavit?" ptá se dvaadvacetiletá Sdunová. Běžnou cestou hledala s rodiči kupce pro horský hotýlek bez úspěchu pět let. Na špatné časy si stěžuje i Fischerová.

Německý svaz prodejců nemovitostí případné kupující od losování ale odrazuje. Vidí v něm prodejní metodu pro "ležáky", o které nikdo nestojí.

Výherce může čekat překvapení
"Považujeme to za neseriózní," uvedl viceprezident svazu Jürgen Michael Schick. Metoda může prý fungovat jen v ojedinělých případech. Lidé, co si los pořizují, si totiž nabídku většinou pořádně neprozkoumali. Výherce pak může nečekaně získat objekt, o který by vlastně ani nestál.

Sdunová ale věří, že se jejich horský hotel U lípy podaří prostřednictvím loterie prodat. V posledních týdnech jím provázela mnohé zájemce. Zatím je rozebráno 2300 losů. Příjem z nich směřuje na konto, které je pod dohledem.

Vítěz se vylosuje za asistence právníka a v Německu se pak u notáře podepíše kupní smlouva. "Pro výherce z toho neplynou žádné náklady," ujišťuje Sdunová.

Fischerová o úspěchu tomboly mírně pochybuje. Za právníka, internetovou stránku a inzeráty už vydala 14.000 eur (přes 375.000 korun). Lidé zatím koupili jen 150 z 9999 zamýšlených losů. Pokud by se jich neprodalo dost, tombola by se zrušila. Všichni zájemci by pak dostali své peníze zpět.

Odečetl by se jen manipulační poplatek. Tak to mají obě prodejkyně v podmínkách. Státní zastupitelství v Göttingenu nyní prověřuje, zda je věc skutečně legální. Zabývá se jí i spotřebitelská centrála Dolního Saska.

Někteří lidé vidí v akci podvod. Fischerová s tím ale nesouhlasí. Prodejci přece nikoho nenutí, aby si los pořizoval. Dodává také, že rakouský finanční úřad z prodejní ceny inkasuje 12 procent.

I v Rakousku ale začíná odpor proti nové metodě sílit. "V Rakousku to není dovoleno," tvrdí právník Peter Graf a odvolává se na zákon o loteriích.

Podle něj je získávání nemovitostí tímto způsobem nebezpečné a legislativa na to není nastavena.

Právní problém v Německu se snaží obejít Volker Stiny. Svůj rodinný dům nabízí jako první cenu ve výherní hře s kvízem. Zájemcům, kteří budou chtít bydlení se zahradou získat, nestačí jen pořídit los za 19 eur (přes 500 korun). Odpovědět musí i na pár otázek. Ale ani na to nemá prodejce ještě úřední povolení. Jestli je tombola nemovitostí jen krátkodobý výstřelek či dlouhodobá alternativa k obvyklému prodeji domů, se tedy teprve uvidí.

Autor:

Tajný trik na intimní hygienu v létě
Tajný trik na intimní hygienu v létě

Na trhu s intimní kosmetikou již existuje tolik produktů, ze kterých si můžeme vybrat: gely, emulze, pěny... My vám však pomůžeme s výběrem. Naše 3...