30. června 2016 16:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Houby dál rostou, více jich je ale na vlhčích místech

Ilustrační foto: Houby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto: Houby | foto: Lidovky.cz

PRAHA Houby na řadě míst Česka dál rostou, úspěšnější v jejich sběru budou houbaři ale na místech, kde více pršelo. V tomto ohledu jsou spolehlivější západní a jižní Čechy, uvedl ve čtvrtek předseda České mykologické společnosti Jaroslav Landa. Lidé v lesích najdou hřiby, holubinky nebo muchomůrky.

Z jedlých druhů podle Landy hojně rostou hřiby dubové, kováře nebo koloděje. Objevovat se začaly i muchomůrky růžovky a šedivky a řada holubinek, mimo jiné holubinka namodralá, mandlová nebo doupňáková. Často mohou houbaři najít i hlívu plicní. Naopak pečárek neboli žampionů moc není. Jedlé houby lze nalézt i na stromech, například sírovec žlutooranžový nebo choroš šupinatý.

Landa současně ale upozornil, že mezi muchomůrkami jsou už i jedovaté druhy jako muchomůrka tygrovaná a nejjedovatější muchomůrka zelené. Vedle toho rostou i jedovaté pečárky zápašné nebo vláknice začervenalé.

Uplynulý červen z hlediska růstu hub hodnotí Landa jako průměrný, některé roky podle něj byly horší. Překvapilo ho ale jaro, kdy rostly houby víc, než čekal, protože nebylo dost vláhy. „Jaro se vydařilo, pěkně rostly smrže, kačenky, ucháče, i když moc sněhu v zimě nebylo,“ doplnil mykolog.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz