Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Hranaté melouny a další podivné superplodiny

Magazín

  7:00
Pokud se vědcům podaří vypěstovat rýži odolnou vůči suchu či dokonce radiaci, rozšíří tak seznam plodin, které si člověk přizpůsobil k obrazu svému. Pět z nich krátce představil britský deník The Daily Telegraph.

Hranaté melouny si oblíbili především zákazníci v Japonsku.

Ve srovnání s ostatními zeměmi se melouny v Japonsku netěšily zvláštní oblibě. Lidé si prý osvěžující ovoce nekupovali kvůli jeho neskladnosti a nepříliš pohodlné konzumaci. Tento problém vyřešil jednoduchý vynález: meloun ve tvaru krychle. K hranatému ovoci přitom není zapotřebí žádné vědy, stačí kolem plodu rozestavit dřevěné nádoby, které udrží požadovaný tvar.

Melouny jsou skladnější a mohou se krájet jako běžný chléb. 'Vynález' ocenili nejen japonští spotřebitelé, ale značnou oblibu si získal i za hranicemi země vycházejícího slunce.

Dříve symbol nemožného, modrá růže.

Modré růže  
Modrá růže byla dlouho považována za symbol nemožného. Po desetiletích výzkumu japonská firma Suntory oznámila, že se jí podařilo vypěstovat geneticky modifikované růže s modrými květy. Květina je spíše fialová než modrá a její unikátní barvu vytvořili genetici, kteří do růže vnesli gen kódující syntézu modrého barviva delfinidinu. Nový druh růže se jmenuje Applause a má i své vlastní stránky.

Vylepšená brokolice má podle vědců příznivé účinky na lidský organismus.

Superbrokolice
Britští vědci loni představili nový typ zeleniny. Jedná se o superbrokolici, která obsahuje dvakrát vyšší podíl živiny "glucoraphaninu". Experti se dušují, že konzumace vylepšené zeleniny dokáže odvrátit rakovinu a další nemoci.

Geneticky upravené obří rozinky prý chutnají stejně dobře jako ty klasické.

Grasinky

Vědci v Japonském národním genetickém ústavu dali vzniknout grasinkám. Za zvláštním názvem se skrývají obří, tedy gigantické, rozinky. Vědci slibují, že si i přes svou velikost zachovají stejnou chuť jako klasické menší rozinky.

Práce na rýžovém poli

Rýže odolná proti suchu
Nejen japonští výzkumníci si lámou hlavu nad novými odolnějšími odrůdami rýže. Odborníci chtějí u rýže zvýšit odolnost proti suchu, která by umožnila pěstovat tuto plodinu i v Africe a v dalších oblastech s nižšími dešťovými srážkami.

Autor:

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat