Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Indové hledají své lásky on-line

Magazín

  11:20
Pro rodiče v Indii je svatba jejich dětí často nejdůležitějším okamžikem života. Udělají proto vše, aby potomkům našli vhodného partnera. Tohoto úkolu se často velmi ochotně ujme i armáda příbuzných, známých a profesionálních "dohazovačů".

Indická svatba. foto: Reprofoto

Říká se, že tím je v Indii v jádru duše asi každý. To, že příbuzní domluví svatbu, je součástí prastaré indické kultury. Tímto způsobem proto vznikne více než devadesát procent všech indických manželství.

Indickým rodičům, dědům, babičkám, tetám či strýcům však v poslední době rychle vyrůstá velká konkurence v internetu, symbolu globalizace. Webové seznamky, přitom umožňují jejich dětem a vnoučatům, aby si našly životního partnera bez zprostředkování. Nejdravějším seznamovacím portálem se stal bharatmatrimony.com, jenž se chlubí tím, že na něm zaregistrovalo téměř osm milionů lidí.

Udržování tradic on-line
Na jeho stránkách rychle přibývají fotografie čerstvě sezdaných párů s poděkováním. "Hledala jsem muže, jenž se umí bavit a jehož zázemím je vojsko, můj otec je totiž armádním důstojníkem," napsala portálu například Surya Padmajová. "Nakonec jsem se seznámila s Himakiranem Kumarem. Pak jsme se setkali s našimi rodiči a ve všem jsme se shodli. Vzali jsme se 22. srpna 2005. Děkuji! Děkuji vám, díky vaší webové stránce jsem našla spřízněnou duši."

Právě díky internetu stále více Indů poznává to, co jim staleté tradice často zapovídaly, a to, co je nyní na Západě normou - manželství z lásky. To, že internet radikálně mění způsob hledání partnerů, však neznamená nutně rozklad tradic, které v Indii z velké části určuje systém kast, v nichž se člověk octne narozením.

Britský týdeník The Economist nedávno upozornil na to, že indické on-line seznamování ukazuje, že globalizace může někdy tradice naopak i upevňovat. Okolo sedmdesáti procent lidí, kteří hledají svou lásku na bharatmatrimony.com, totiž chce, aby jejich protějšek pocházel ze stejné kasty.

Stejně tak internet umožňuje, aby si našli indické protějšky i Indové, kteří žijí v rozsáhlé diaspoře po celém světě. Například ve Spojených státech, kde jich žijí dva miliony. Díky internetovým seznamkám si takto indičtí muži mnohdy často najdou ženu v Indii, která pak za nimi přijede. Anebo si pomocí internetu rovnou najdou Indku, která pracuje ve stejné zemi jako oni.

Vedle toho se ukazuje, že zprostředkovatelská role příbuzných nekončí nutně ani na internetu. Mnoho indických rodičů totiž usoudilo, že nejlepšího partnera pro své potomky najdou právě on-line.

Bharatmatrimony.com má však mnoho konkurentů. Například Shaadi. com tvrdí, že dá každý den dohromady sto párů. Konkurence nutí bharatmatrimony.com k dalším technickým inovacím, například službě "manželství na mobilu". Seznamka tvrdí, že díky SMS lze najít životní lásku ze pět minut. Vzhledem k tomu, že se přístup k internetu v Indii rychle zlepšuje, je nasnadě, že hlavně ve městech bude při hledání partnerů hrát stále větší roli.

A tak bude stále více Indů poznávat peripetie "západního" manželství, jež vzniká z lásky a uvadá s tím, jak biologické opojení vyprchává. V Indii tomu bylo dosud spíše obráceně. Rodiče děti oženili a ty si pak v manželství vyšlapaly cestičky kompromisů. A pak? Pak z toho mohla vzniknout i láska.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!