Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Inteligentní zrcadla zobrazí i vaše stáří

Magazín

  14:23
PRAHA - Představte si, že ráno vstanete, dopotácíte se do koupelny, kouknete se do zrcadla a zasténáte: "Proboha, to je hrůza, jak já budu asi vypadat za dvacet let..." Pak stisknete knoflík a zrcadlo vám to ukáže.

Budoucnost vlastní tváře foto: Jak budu vypadat za dvacet let?Reprofoto

Pohádkové bytosti, zlé královny i mágové, vlastnily zrcadla, se kterými se radily před důležitými rozhodnutími. Rovněž v různých náboženstvích a mýtech hraje zrcadlo významnou roli - třeba aztécký bůh "Tezcatlipoca - Kouřící zrcadlo" měl věštící zrcadlo z obsidiánu připevněné na noze. V současnosti si možností zrcadla všimli technici a vylepšují je tak, že by i Tezcatlipoca mrkal.

Jako první stojí za zmínku "věštecké" zrcadlo vyvinuté v technické laboratoři francouzské firmy Accenture. Věřte, skutečně vám předpoví budoucnost - tedy budoucnost vašeho obličeje.

Po technické stránce to vypadá následovně: Nejde o pouhé zrcadlo, ale o celý systém, který se skládá z LCD monitoru, sítě kamer a výkonného počítače. Celé to připomíná takovou vilu Vyvolených či Big Brother v soukromí. Kamery jsou rozmístěny po celém domě a snímají obraz čtyřiadvacet hodin denně. Veškerý materiál se předává do počítače, kde jej zpracuje speciální program, který umožňuje rozeznávat i grimasy a chování a následně pak také identifikovat konkrétního jednotlivce.

Zrdcadlo, zrdcadlo, pověz...
Počítačová simulace stárnutíTakto se utvoří obraz života všech obyvatel domu či bytu. Systém ví všechno o nich a o jejich zvycích. Dokonce se může člověka zeptat, co jí a pije. Proč to všechno? Cílem je člověku předpovědět, jak bude vypadat za rok, za dva, za dvacet...

Dotyčný musí o tuto předpověď projevit aktivní zájem - a to tím, že přijde k zrcadlu a stiskne patřičný knoflík. Na základě všech sebraných dat o jeho životě mu stroj za okamžik v zrcadle ukáže, jak bude o dvacet let později vypadat jeho vzhled. Pro někoho to může být šok. Jenže on to nemá být strašák, ale varovný signál, aby člověk třeba změnil životosprávu nebo životní styl. Je otázka, kolik lidí si bude chtít tento systém koupit, ale na druhou stranu, můžete takto včas korigovat svoji budoucí vizáž.

Zrcadlo MR 238 od firmy Oregon Scientific zase předpovídá, jaké bude počasí. Díky vnějším bezdrátovým senzorům s dosahem třiceti metrů změří teplotu a vlhkost vzduchu uvnitř místnosti i venku a z takto získaných dat odvodí svoji předpověď počasí na další den. Data se zobrazí přímo na zrcadle v jeho dolní části. Dále vás ještě může vzbudit - obsahuje totiž také budík a kalendář.

Další dvě zrcadla jsou baviči. Jde o zrcadlící plochy, ve kterých je televize. Starší výrobek, který se již rok prodává, je MiraVision Mirror TV od Philipsu. Je to LCD displej, pokrytý poloreflexním povlakem, který se stisknutím knoflíku změní v běžné zrcadlo. Ovšem MiraVision může být také jak zrcadlem, tak monitorem zároveň - umožňuje to režim "zobrazení v zrcadle" - pak se na jeho ploše objeví pouze maličká obrazovka. Zrcadlo může sloužit také jako netradiční monitor PC a pracuje se na jeho vodotěsné verzi pro koupelny.

Druhé zrcadlo je VisionMirror. Také může být televizí a zrcadlem zároveň. Může být i PC monitorem či sloužit jako obrazovka pro DVD přehrávač. Mělo by mít i něco navíc - Andrew Moss, který na něm dva roky pracoval, věří, že u další verze se například monitor bude na zrcadle aktivovat pouhým dotykem. Máme se tedy nač těšit. Nebo ne?

Autorka je vydavatelkou webového magazínu Futurologie

Autoři: