Neděle 23. února 2020svátek má Svatopluk 10 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Investice do starožitnosti. Lidé si mohou koupit podíl na vzácných houslích

Housle stradivárky (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Housle stradivárky (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Investovat do sběratelského předmětu je možné nejen zakoupením celého objektu, ale třeba jen podílu na něm. Do konce dubna mohou třeba milovníci vzácných hudebních nástrojů své peníze vložit do podílu v houslích, jejichž hodnota přesahuje 2,5 milionu korun. Česká online investiční galerie nabízí housle Gennaro Testore z roku 1796 a investovat do nich lze už od jedné koruny. Společnost Portu Gallery to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Nástroj Gennaro Testore podle finančníků patří do období vrcholné éry houslařství. Dochovalo se jen omezené množství exemplářů, proto se stávají každým rokem vzácnější a jejich hodnota roste.

Housle stradivárky (ilustrační foto)

Nabídka investování do houslí Gennaro Testore odstartovala na začátku února a potrvá do dosažení cílové částky, která je v tomto případě tři miliony korun, ne však déle než do 30. dubna. Na Portu Gallery je po registraci možné investovat do vystavených předmětů s historickou nebo sběratelskou hodnotou už od jedné koruny, šéf Portu Gallery Radim Krejčí to označuje jako demokratizaci investování. Za projektem Portu Gallery stojí česká finanční skupina WOOD & Company.

V Česku už několik let fungují specializované fondy na investování třeba do umění, vína či raritních automobilových veteránů. Většinou však zájemci o investování v nich potřebovali vysoké, třeba milionové částky.

Na Portu Gallery od spuštění v září loňského roku lidé investovali do dvou historických automobilů - například do Porsche 911 R-Gruppe 1974 vložilo 163 investorů dohromady 2,9 milionu korun. Ještě do konce května je možné investovat do automobilu Ferrari 250 GT Coupé 1959. Cílová částka je 15,2 milionu korun, zatím 95 zájemců investovalo dohromady 759.274 korun. Celkově Češi na Portu Gallery do sběratelských předmětů investovali zatím přes pět milionů korun.

Podle webu Portu Gallery se za posledních deset let ze sběratelských předmětů nejvíce zhodnocovaly mince, o 193 procent, a tedy dokonce více než akcie, jejichž zhodnocení bylo 162 procent. Auta se zhodnotila o 162 procent, umění o 142 procent a více než stoprocentní zhodnocení měly ještě víno, barevné diamanty a šperky. Zlato mělo zhodnocení jen 43 procent a nejhůře na tom byl starožitný nábytek, investice do něj propadly o 32 procent.

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?