Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Istanbulské památky mizí

Istanbul - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Istanbul - ilustrační foto | foto: Alžběta Jungrová, Lidové noviny

ISTANBUL Zda je historické kulturní dědictví Istanbulu ohroženo, zjišťoval tým expertů Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO), který 13. května ukončil šestidenní misi v lidnatých ulicích tureckého největšího města, aby posoudil jeho případné zanesení na seznam ohrožených světových kulturních památek, napsala agentura AFP.

Již v roce 2006 UNESCO varovalo tureckou vládu před divokou a anarchickou výstavbou v historickém jádru megalopole s 13 miliony obyvatel, která je od roku 1985 zanesena v Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

Organizace tehdy dala Turecku dva roky na to, aby takovému zhoršování situace zabránilo a vyhnulo se zanesení na seznam ohrožených památek, kam se obvykle řadí místa poznamenaná konflikty a katastrofami, jako je íránské středověké město Bam postižené v roce 2003 zemětřesením nebo afghánské údolí Bamján, kde radikální hnutí Taliban rovněž v roce 2003 zničilo dvě obří sochy Buddhy, které byly před více než 1500 lety vytesány do pískovce.

Vývoj je pozitivní
O dva roky později se zdá, že ultimátum částečně přineslo své ovoce. „Nakonec mohu říci, že jsem viděl velmi pozitivní vývoj na rozdíl od toho, co tu bylo možno zaznamenat před dvěma lety,“ řekl tisku Francesco Banderin, předseda Výboru pro světové kulturní dědictví, který vedl delegaci UNESCO.

 Ne všechny problémy však byly podle něj vyřešeny a o některých bude třeba v nadcházejících měsících jednat, ještě před příští schůzkou výboru počátkem července v Québeku, na níž experti rozhodnou o osudu Istanbulu.
Experty zejména uspokojilo zastavení restaurátorských prací na impozantní zdi byzantského císaře Theodosia I. (347-395) svírající staré město, které předešlá mise označila za „vysoce destruktivní proces těžce poškozující autentičnost lokality“.  „Doufám, že jednoho dne spatří světlo světa jednotný plán na záchranu toho, co považuji za jednu z nejvýznamnějších staveb ve světě,“ uvedl Bandarin.

Mrakodrapy - urážka historie
Zároveň vyjádřil uspokojení nad pozastavením projektů výstavby nemovitostí, které by mohly město zohyzdit. Za „urážku historických hodnot Istanbulu“ označil výstavbu mrakodrapů v blízkosti zóny zanesené na seznamu UNESCO a zahrnující slavnou Modrou mešitu, baziliku a muzeum svaté Sofie a osmanský palác Topkapi.

Dalším kamenem úrazu je rozsáhlá likvidace - pod záminkou rekonstrukce - starých dřevěných domů tvořících identitu Istanbulu. Tato praxe nebyla po roce 2006 zcela ukončena. „Myslím, že je zde možné pozorovat jistý pokrok, jsme však znepokojeni některými demolicemi, o nichž jsme byli informováni,“ řekl člen delegace UNESCO Mechtild Rossler.

 Archeolog Aksel Tibet, zakladatel Istanbulské platformy, která bojuje za zachování historického dědictví města, kritizuje komerční pohled na památky, který vede úřady k tomu, že rekonstruují chudinské čtvrti města na základě takzvané neoosmanské architektury, která má okouzlit turisty a upoutat agenty s nemovitostmi.

 „To vše může dát čtvrtím poněkud operetní vzhled, protože to je příliš naprogramováno, příliš zaměřeno na turistiku, není to opravdové,“ soudí archeolog.
,
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?
Běžný dudlík může způsobit křivé zoubky. Na co dávat při výběru pozor?

Kolem dudlíků se točí spousta otázek. Kdy ho začít používat? Kdy naopak odebrat? Ale často zapomínáme na tu nejdůležitější: jaký dudlík máme pořídit?