8. června 2015 6:00 Lidovky.cz > Relax > Zajímavosti

Italská astronautka je novou rekordmankou v délce pobytu žen ve vesmíru

Astronautka Samantha Cristoforettiová z Evropské kosmické agentury (ESA) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Astronautka Samantha Cristoforettiová z Evropské kosmické agentury (ESA) | foto: youtube.com

MOSKVA Italská astronautka Samantha Cristoforettiová z Evropské kosmické agentury (ESA) se v neděli stala rekordmankou v délce pobytu žen ve vesmíru. Na oběžné dráze kolem Země strávila v Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) už 195 dní, dosavadního rekordu 194 dní dosáhla americká astronautka Sunita Williamsová v roce 2007.

Rekord Cristoforettiové přitom nebyl plánovaný, na Zem se měla vrátit už koncem května. Po dubnovém nevydařeném letu ruské zásobovací lodě Progress, zaviněném závadou nosné rakety Sojuz, však byla cesta tří členů orbitálního komplexu, včetně Italky, odložena na červen.

Řídící středisko u Moskvy před několika dny rozhodlo, že novým termínem návratu Cristoforettiové, Američana Terryho Virtse a ruského kosmonauta Antona Škaplerova z ISS je 11. červen. Přistát by měli v kazašské stepi v 15:43 SELČ. Konečný nový „ženský“ rekord pobytu ve vesmíru italské astronautky by pak měl činit 199 dní.

ČTK