Vědci odhadují, že lví zrak je pětkrát ostřejší než lidský. Ovšem jako ve všem, i u těchto šelem existují výjimky. Elsa byla prakticky slepá, což by ji v divočině odsoudilo rovnou k smrti. Skončila by v čelistech krokodýla, převálcovalo by ji stádo buvolů nebo by se stala obětí kteréhokoli jiného nebezpečí, na něž by ji zrak nemohl upozornit. Nemluvě o tom, že by nebyla schopná lovit.
Elsa se ale narodila v zajetí. Jako šestiměsíční ji adoptoval Roberto Caroli, italský krotitel lvů, který si ji odvezl do cirkusu Orfei, jednoho z nejznámějších na Apeninském poloostrově. Pak si ale všiml, že lvice má problémy: nejen že byla agresivní vůči lidem, ale i ke členům vlastního druhu. Sotva jedla, takže místo běžných 135 kilogramů vážila necelých sto.
Veterinářům netrvalo příliš dlouho, aby zjistili, co s ní je. Kvůli špatnému zraku nebyla schopná zjistit, jestli je v nebezpečí. "Poprvé jsme navštívili Elsu v září: byla vyděšená a nervózní, protože vlastně nic neviděla," uvedl oční veterinář Nunzio D'Anna, kterého stav lvice dojal. Rozhodl se, že jí pomůže. Problém ale byl v tom, že řešením byl zákrok, který se u lvů nikdy předtím neprováděl.
Při operaci jí lékaři odstranili šedý zákal, což už u lvů dělali. "Je to však poprvé, kdy se zároveň implantovaly kontaktní čočky," zdůraznil D'Anna.Čočky o síle 30 dioptrií speciálně pro Elsu vyrobila berlínská společnost Acrivet. Před několika dny se uskutečnila na veterinární klinice v Římě dvoufázová operace. "Všechno vyšlo dokonale," uvedl oční veterinář Adolfo Guandalini.
Elsa se nyní vzpamatovává z operace, což potrvá asi tři týdny. Ale už pár hodin po zákroku mohla vidět a nakonec bude její zrak devadesátiprocentní. "Už se chová jako kterákoli mladá lvice a je mnohem důvěřivější," řekl Daniel Berquiny ze soukromé zoo, v níž zatím Elsa zůstává. Do cirkusu se bude moci vrátit za pár měsíců.