Pondělí 27. března 2023, svátek má Dita
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Izolovaný kmen indiánů zmizel po útoku pašeráků

Magazín

  10:05
BRASÍLIA - Domorodý kmen indiánů, kteří žijí v srdci amazonských pralesů bez kontaktu s civilizací, je patrně v ohrožení. Strážci oblasti byli totiž vyhnáni skupinou těžce ozbrojených mužů. Oblastí totiž chtějí vést pašeráckou stezku drogové gangy z Peru. Píše to server Live Science.

Indiánský kmen v amazonském pralese (ilustrační foto) foto: Reuters

Brazilská vláda se obává, že izolovanému kmenu ve státě Acre hrozí záhuba. Po útoku pašeráků se totiž indiáni ztratili. Kontrolu nad oblastí převzaly drogové gangy.

Při následném policejním  zásahu byl údajně zadržen muž portugalské národnosti, který byl kvůli pašování drog zatčen a vyhoštěn už v březnu. Na místě byl také objeven pytel s 20 kilogramy kokainu a batoh s úlomkem indiánského šípu.

Šípy jsou pro odloučené indiánské kmeny cosi jako doklad totožnosti, uvedl šéf oddělení brazilské Národní nadace pro indiány (FUNAI) pro izolovaně žijící indiánské kmeny Carlos Travassos.

"Domníváme se, že je Peruánci donutili uprchnout," řekl Carlos Travassos. O osud kmene má Travassos vážné obavy. "Tato situace může být největší ranou pro ochranu izolovaných kmenů za poslední léta. Je to katastrofa."

Strážní stanice, která slouží k ochraně kmene Panoan, který byl poprvé zaznamenán v roce 2008, se nachází na řece Envira asi 23 kilometrů od hranice s Peru. Od nejbližšího brazilského města je ale vzdálen více než 200 kilometrů.

Podle odhadů FUNAI se v brazilských pralesích nachází 77 nekontaktovaných kmenů, z nichž jen asi třicítku se podařilo odhalit. Domorodý kmen, o který si pracovníci úřadu dělají starosti nyní, je podle AFP týmž, jejž letouny FUNAI prvně identifikovaly letos v lednu.

Brazílie dodržuje svou politiku nezasahovat do života domorodců a nepokouší se je kontaktovat. Styk s vnějším světem by pro izolované kmeny mohl být smrtící, protože jejich členové nemusí být dostatečně imunní, aby dokázali čelit cizorodým nemocem.

Křišťálová lupa 2011

Fotografie pomalovaných příslušníků izolovaného kmene poprvé obletěly svět v roce 2008. Byly pořízeny z letadla na objednávku brazilské vlády. Indiáni se tehdy létající stroj snažili zahnat oštěpy a luky s šípy.

Autor:
Témata: kmen, Peru, Funai, Acre, AFP, Brazílie

Právě čtete

      Mohlo by vás zajímat